Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
Vivo Y04 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 15,100 Original price was: KSh 15,100.KSh 14,000Current price is: KSh 14,000.
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.0 |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch 14 |
| Deposit | Ksh 14,000 |
| Installments | Ksh 320 Daily |
Out of stock
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The new Vivo V50 5G (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 14,000; followed by easy installments of Ksh 320 daily for one year.

Vivo V50 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.0 Sony IMX882 Camera |
| Video Recording | 1080p @30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | 50MP PDAF 2x Zoom 8MP 120-degree Ultrawide Panorama / Portrait Night / HDR / Pro Ring-LED Flash / Aura Light AI Photo Enhance |
| Front Camera | 50MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock HDR AI Image Studio |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.77 inches |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 1800 Nits Peak Brightness 105% DCI-P3 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Si/C |
| Battery Features | 90W Super Fast Charging 6W Reverse Wired Charging 1-50% in 23 Minutes 1-100% in 52 Minutes Up to 27.4 Video Playback |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP65 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers Shock Resistant MIL-STD-810H Compliant |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| Wi-Fi | Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / BDS / GALILEO GLONASS / QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | 3,5mm |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Proximity Compass Gyro |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm |
| Body | Glass Front Composite Plastic Back Plastic Frame |
| Weight | 189 g |
| Colors | Titanium Grey Rose Red Starry Night |
| In the Box | Vivo V50 5G Handset USB Type-C Data Cable Charger / SIM Ejector Guide / Warranty Card Protective Film (applied) |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 61,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 14,000 Deposit Installments of Ksh 320 Daily |
| Availability | Available since February 2025 |
Additional information
| Internal Storage | 512GB |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Display Type | Curved Display |
| Battery | 6000mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo V Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-7% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.