Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Vivo Y04 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 16MP + Auxiliary Lens |
| Memory | 64GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5100mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14, Go Edition |
| Deposit | Ksh 1,000 |
| Installments | Ksh 55 Daily |
Category: Safaricom
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Neon Ultra 2 (64GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 1,000; followed by installments of Ksh 55 Daily for one year.
Neon Ultra 2 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 16MP F1.9 + AI Lens |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama Bokeh AI Scene Recognition HDR LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 500 Nits Peak Brightness 240Hz Touch Sampling Rate |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5100mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 10W Standard Charging Up to 12hrs Video Playback |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Go Edition |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | Dual Stereo Speakers DTS Audio Powerful LED Flashlight |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Rear Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.7 x 7 7.1 x 8.35 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back |
| Weight | 188 g |
| Colors | Black |
| In the Box | Neon Ultra 2 Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Safaricom Neon Ultra 2 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 10,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 1,000 Deposit Installments of Ksh 55 Daily |
| Availability | Available since June 2025 |
Additional information
| Internal Storage | 64GB |
|---|---|
| Battery | 5100mAh |
| Series | Neon Series |
| Network | 4G |
| RAM | 4GB |
| Fingerprint Sensor | Rear Mounted |
| Main Camera | 16MP |
| Front Camera | 8MP |
| Operating System | Android 14 |
| Deposit | Under Ksh 2k |
Reviews (0)
Be the first to review “Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.