Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700 Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
Samsung 32 inch Smart LED HD TV with Free Channels
KSh 8,000 Original price was: KSh 8,000.KSh 7,500Current price is: KSh 7,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo V60 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
| Display | 6.77 Inches Curved, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 512GB/256GB |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The new Vivo V60 5G (512GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 14,000; followed by easy installments of Ksh 320 daily for one year. The 256GB/12GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 12,900 and installments of Ksh 295 daily.

Vivo V60 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.88 + 50MP F2.65 + 8MP F2.0 ZEISS OIS Camera |
| Video Recording | 4K/1080P/720P |
| Rear Camera Features | 50MP main camera 50MP ZEISS super telephoto camera 8MP ZEISS ultra wide-angle camera Portrait Night Micro Movie High resolution Pano Ultra HD Document Slo-mo Time-lapse Supermoon Astro Underwater Photography Dual View Film Camera Rear fill light with dual color temperature |
| Front Camera | 50MP ZEISS group selfie camera AF, f/2.2, FoV 92° ± 3°, 5P lens |
| Front Camera Features | Portrait Night Video Micro Movie High resolution Dual View |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.77 inches |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 5,000 nits Local Peak Brightness P3 Cinema-Grade Wide Color Gamut Capacitive Multi-touch 8000000:1 Contrast Ratio SGS low blue light certification HDR 10+ |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Li-ion |
| Battery Features | 90W Super Fast Charging BlueVolt Battery System 3rd-Gen Silicon Carbon Anode Tech Up to 22Hrs YouTube Streaming Up to 9Hrs Navigation |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core (4nm) |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 4 |
| GPU | Adreno 722 |
| Platform Features | IIP68 & IP69 Dust and Water Resistant Up to 1.5 Meters for 120 minutes One-Tap Water Ejection Ultra Large VC Smart Cooling System |
| AI Features | AI Hyper Zoom AI Aura Light Portrait 2.0 AI 3D Fill Light Ai Adaptive Lighting AI-Powered Imaging Tools AI Photography Suite AI Four-Season Portrait AI Erase 3.0 AI SuperLink Network Selection Google Gemini |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM 2 Nano Sims 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS BeiDou GLONASS Galileo QZSS NavIC |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | 3,5mm |
| Sound | Immersive Dual Stereo Speakers |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Color Temperature Sensor Ambient Light Sensor Proximity Sensor E-compass Gyroscope Infraed blaster |
| DESIGN | |
| Dimensions | 16.353 × 7.696 × 0.753 cm (Mist Gray) 16.353 × 7.696 × 0.765 cm (Auspicious Gold) 16.353 × 7.696 × 0.775 cm (Moonlit Blue) |
| Body | Glass Front Glass Back (Auspicious Gold, Moonlit Blue) Plastic Composite Black (Mist Gray) Full-Body Drop Protection |
| Weight | 192g (Mist Gray) 200g (Auspicious Gold) 201g (Moonlit Blue)) |
| Colors | Mist Gray Moonlit Blue Auspicious Gold |
| In the Box | Vivo V60 5G Handset Quick Start Guide Type C USB Cable 90W Fast Charger SIM Eject Tool Phone Case Protective Film (applied) Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 512GB/12GB – Ksh 71,000 256GB/12GB – Ksh 65,000 |
| Availability | Available since July 2025 |
Vivo V60 Payment Plans
| Vivo V60 5G 512GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 14,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 320 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 379 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 485 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 803 Daily |
| Vivo V60 5G 256GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 12,900 |
| 12 Months Plan | Ksh 295 Daily |
| 9 Months | Ksh 350 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 447 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 741 Daily |
Additional information
| Internal Storage | 256GB, 512GB |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Display Type | Curved Display |
| Battery | 6500mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo V Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
| Front Camera | 50MP |
| Main Camera | 50MP |
| Operating System | Android 15 |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo V60 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-18% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.