Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700.
Samsung 32 inch Smart LED HD TV with Free Channels
KSh 8,000 Original price was: KSh 8,000.KSh 7,500Current price is: KSh 7,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo V60 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 12,900 – KSh 14,000Price range: KSh 12,900 through KSh 14,000
| Display | 6.77 Inches Curved, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 512GB/256GB |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The new Vivo V60 5G (512GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 14,000; followed by easy installments of Ksh 320 daily for one year. The 256GB/12GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 12,900 and installments of Ksh 295 daily.

Vivo V60 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.88 + 50MP F2.65 + 8MP F2.0 ZEISS OIS Camera |
| Video Recording | 4K/1080P/720P |
| Rear Camera Features | 50MP main camera 50MP ZEISS super telephoto camera 8MP ZEISS ultra wide-angle camera Portrait Night Micro Movie High resolution Pano Ultra HD Document Slo-mo Time-lapse Supermoon Astro Underwater Photography Dual View Film Camera Rear fill light with dual color temperature |
| Front Camera | 50MP ZEISS group selfie camera AF, f/2.2, FoV 92° ± 3°, 5P lens |
| Front Camera Features | Portrait Night Video Micro Movie High resolution Dual View |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.77 inches |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 5,000 nits Local Peak Brightness P3 Cinema-Grade Wide Color Gamut Capacitive Multi-touch 8000000:1 Contrast Ratio SGS low blue light certification HDR 10+ |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Li-ion |
| Battery Features | 90W Super Fast Charging BlueVolt Battery System 3rd-Gen Silicon Carbon Anode Tech Up to 22Hrs YouTube Streaming Up to 9Hrs Navigation |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core (4nm) |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 4 |
| GPU | Adreno 722 |
| Platform Features | IIP68 & IP69 Dust and Water Resistant Up to 1.5 Meters for 120 minutes One-Tap Water Ejection Ultra Large VC Smart Cooling System |
| AI Features | AI Hyper Zoom AI Aura Light Portrait 2.0 AI 3D Fill Light Ai Adaptive Lighting AI-Powered Imaging Tools AI Photography Suite AI Four-Season Portrait AI Erase 3.0 AI SuperLink Network Selection Google Gemini |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM 2 Nano Sims 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS BeiDou GLONASS Galileo QZSS NavIC |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | 3,5mm |
| Sound | Immersive Dual Stereo Speakers |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Color Temperature Sensor Ambient Light Sensor Proximity Sensor E-compass Gyroscope Infraed blaster |
| DESIGN | |
| Dimensions | 16.353 × 7.696 × 0.753 cm (Mist Gray) 16.353 × 7.696 × 0.765 cm (Auspicious Gold) 16.353 × 7.696 × 0.775 cm (Moonlit Blue) |
| Body | Glass Front Glass Back (Auspicious Gold, Moonlit Blue) Plastic Composite Black (Mist Gray) Full-Body Drop Protection |
| Weight | 192g (Mist Gray) 200g (Auspicious Gold) 201g (Moonlit Blue)) |
| Colors | Mist Gray Moonlit Blue Auspicious Gold |
| In the Box | Vivo V60 5G Handset Quick Start Guide Type C USB Cable 90W Fast Charger SIM Eject Tool Phone Case Protective Film (applied) Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 512GB/12GB – Ksh 71,000 256GB/12GB – Ksh 65,000 |
| Availability | Available since July 2025 |
Vivo V60 Payment Plans
| Vivo V60 5G 512GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 14,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 320 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 379 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 485 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 803 Daily |
| Vivo V60 5G 256GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 12,900 |
| 12 Months Plan | Ksh 295 Daily |
| 9 Months | Ksh 350 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 447 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 741 Daily |
Additional information
| Internal Storage | 256GB, 512GB |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Display Type | Curved Display |
| Battery | 6500mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo V Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
| Front Camera | 50MP |
| Main Camera | 50MP |
| Operating System | Android 15 |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo V60 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y04 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 3,100 – KSh 3,300Price range: KSh 3,100 through KSh 3,300Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
Vivo V40 (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 5500mAh)
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.