Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
| Display | 6.9 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + Auxiliary lens |
| Storage | 128GB/64GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16, Xiaomi HyperOS 3 |
Category: Redmi
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Redmi A7 Pro (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,500; followed by installments of Ksh 80 Daily for one year. The 64GB/4GB is also available, at a deposit of Ksh 2,200 and installments of Ksh 70 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Redmi A7 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F2.2 + Auxiliary lens |
| Video Recording | 1080p video recording @30fps (rear & front) 720p video recording @30fps (rear & front) Standard video recording mode (rear & front) Time-lapse video recording (rear & front) HDR video support (rear) Night video enhancement (rear) AI video optimization (scene detection & clarity tuning) |
| Rear Camera Features | 13MP main camera, 1/3.06″ sensor size AI dual camera system (main + auxiliary lens) HDR mode (improved light & shadow balance) Night mode (low-light photography) Portrait mode (background blur) Document mode (scan & capture documents) Time-lapse photography FilmCamera mode (creative filters & effects) AI scene optimization (automatic image enhancement) Enhanced light intake (+13% vs previous gen) |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Fill light (screen illumination for low light) HDR mode (balanced lighting) Portrait mode (background blur) Night mode (low-light selfies) Time-lapse mode AI beauty/enhancement (facial optimization) |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 64GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Display Features | Up to 120Hz refresh rate (adaptive) Supports sunlight mode 650 nits typical brightness 800 nits High Brightness Mode (HBM) 8-bit color depth 83% NTSC color gamut 1500:1 contrast ratio DC dimming (reduced flicker) TÜV Rheinland Low Blue Light certification TÜV Rheinland Flicker Free certification TÜV Rheinland Circadian Friendly certification Capacitive multi-touch display Wet Touch Technology 2.0 (responsive touch with wet/oily fingers) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-ion |
| Battery Features | High-capacity battery for extended daily usage 15W fast charging support USB Type-C charging interface Long battery lifespan (maintains performance after ~1000 charge cycles) Up to ~2.37 days typical usage (light use scenario) Up to ~49 hours call time Up to ~77 hours music playback Up to ~35 hours video playback Battery optimization via Xiaomi HyperOS (efficient power management) |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 Ultra |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) Dual standby |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS: L1 A-GPS supplementary positioning GLONASS: G1 BDS: B1I Galileo E1 Electronic compass Wireless network Data network Sensor Assisted Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Headphone Jack |
| Audio Playback | |
| Video Playback | |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Accelerometer Electronic compass IR blaster Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 71.56 × 79.47 × 8.15 mm |
| Body | Slim body design (~8.15mm thickness) Large form factor with wide display footprint Plastic back & plastic frame construction Durable everyday build design Sleek, refined aesthetic with modern finish Nature-inspired color design (textured finish) Side-mounted fingerprint sensor AI Face Unlock support Waterdrop / notch-style front design Flat display design IP52–IP54 splash resistance (region dependent) |
| Weight | 208 g |
| Colors | Black Mist Blue Palm Green Sunset Orange |
| In the Box | Handset (Redmi A7 Pro) Power adapter (charger) USB Type-C cable SIM eject tool Protective case Quick start guide & warranty card Safety information leaflet |
| Availability | Available since January 2026 |
Redmi A7 Pro Payment Plans
| Redmi A7 Pro 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 80 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 88 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 98 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 124 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 140 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 203 Daily |
| Redmi A7 Pro 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 70 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Redmi A Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-9% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.