Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700 Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 15, Itel OS 15 |
Category: Itel
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Itel S26 Ultra (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,800; followed by installments of Ksh 135 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Itel S26 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.6 + XXMP + AI Lens |
| Video Recording | 2K/30FPS Video Recording |
| Rear Camera Features | 50MP Action Snapshot Super Night Mode 15x Zoom, Filters, Pro Mode Panorama, Slow Motion, Time-lapse AIGC Gallery Studio AIGC Portrait |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock 2K 30fps Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Curved AMOLED Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 1400 Nits Peak Brightness Always-on Display 100% DCI-P3 Gamut Gorilla Glass 7i 1500Hz Touch Sampling 2160Hz PWM Dimming 94% Screen to Body Ratio Wet Touch Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6,000mAh Li-ion |
| Battery Features | 18W Fast Charging Bypass Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 itel OS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T620 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust & Water Resistant 60-month Fluency |
| AI Features | AI Vlog AI Sky Enhancer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Infrared Remote Control |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.6 mm |
| Body | TitanShield Protection Integrated Metal Inner Frame Coated Protection Film |
| Weight | 163g |
| Colors | Sapphire Black Blue Blush Pink Gold Gilded White Moonstone Silver |
| In the Box | Itel S26 Ultra Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Other Names | S26 Ultra Itel Super 26 Ultra Super 26 Ultra |
| Availability | Available since September 2025 |
Itel S26 Ultra Payment Plans
| Deposit | Ksh 5,800 |
| 12 Months Plan | Ksh 135 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 156 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 195 Daily |
| VIP Option | |
| Deposit | Ksh 8,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 123 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 141 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 178 Daily |
Additional information
| Storage | 256GB |
|---|---|
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| RAM | 8GB |
| Operating System | Android 14 |
| Main Camera | 50MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 32MP |
| Color | Blush Pink Gold, Gilded White, Moonstone Silver, Sapphire Black Blue |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.

Reviews
There are no reviews yet.