Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800.
Samsung A05 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,500Price range: KSh 3,500 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700 Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 5,200mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
Category: Itel
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Itel City 200 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,400; followed by installments of Ksh 83 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Itel City 200 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP |
| Video Recording | 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | HDR Portrait Panorama LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness 83% NTSC Color Gamut 1500:1 Contrast Ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5,200mAh |
| Battery Features | 18W Fast Charging Up to 69.84h Music Playback Up to 20.69h Video Playback 171 min Talktime with 5% Charge AI Charging Protection |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Itel OS 14.5 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Drop Resistance – Up to 1.5m Dynamic Bar 2.0 Infrared Remote Control Smart CPU Management |
| AI Features | AI Inage Generator Hi Translate AI Writing Gesture Call Controls AI Text Extraction AI Image Conversion Aivana 3.0 + Deep seek One Press AI Access |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Mag Snap-on Bluetooth Speaker |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm |
| Weight | 185g |
| Colors | Navy Blue Pure Titanium Fairy Purple |
| In the Box | Itel City 200 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card Phone Cover |
| Other Names | City 200 |
| Model Number | C681L |
| Availability | Available since April 2026 |
Itel City 200 Payment Plans
| Standard Plan | |
| Deposit | Ksh 3,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 83 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 95 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 119 Daily |
| VIP Option | |
| Deposit | Ksh 4,900 |
| 12 Months Plan | Ksh 72 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 83 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 104 Daily |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Series | Itel City Series |
| Operating System | Android 14 |
| Main Camera | 13MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 8MP |
| Color | Fairy Purple, Navy Blue, Pure Titanium |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest Dlight lipa pole pole smartphones in Kenya, from popular brands such as Samsung, Oppo, Vivo. HMD, Tecno and Infinix.Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.

Reviews
There are no reviews yet.