Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 4,600 Original price was: KSh 4,600.KSh 4,400Current price is: KSh 4,400.
Samsung A05 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,500Price range: KSh 3,500 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 5,300 – KSh 6,000Price range: KSh 5,300 through KSh 6,000
| Display | 6.78 Inches Curved, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix Hot 60 Pro Plus (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,000; followed by installments of Ksh 140 Daily for one year. The 128GB/8GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 5,300 and installments of Ksh 125 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Infinix Hot 60 Pro+ Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.79 + AI Lens SONY IMX882 Camera |
| Video Recording | 2K 30FPS / 1080P 60FPS 1080P 30FPS / 720P 30FPS |
| Rear Camera Features | 2x Lossless Portrait Zoom FOV 81°, AF supported AI CAM, Portrait, Super Night, Video, Vlog Slow Motion, Time-Lapse Dual Video, AIGC Portrait Panorama, Pro, Sky Shop |
| Front Camera | 13MP, F2.0, FOV 90° |
| Front Camera Features | Night Portrait AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash 720P 120FPS |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (1.5K) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Display Features | 3D Curved 144Hz Refresh Rate 4500 Nits Peak Brightness 1600nits HBM Brightness 100% DCI-P3 Color Gamut Gorilla Glass 7i Always-on Display 93.40% Screen to Body Ratio 240Hz Touch Sampling Rate SGS Low Blue Light Sleep Aid Mode Up to 2304H PWM Dimming All-Day EyeComfort Protection |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5160mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 45W Fast Charging 50% Charge in 22 Minutes 10W Reverse Wired Charging 5 Year Battery Health Charging Liquid Detection Overnight Charging Protection |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15.1 + 3 Years Android Updates |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G200 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP65 Dust and Water Resistant Drop Resistant – Up to 1.5m 5 Years Security Upgrades Esport Pro Engine NFC Touch Transfer UltraLink Free Call 5-Year Performance TÜV Fluency |
| AI Features | One-Tap Infinix AI (Ask Everything) AI RAW Masterpiece Engine AI Vogue Portraits AI Image Extender AI Eraser 2.0 AI Sharpness Plus |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 (MicroSD) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Co-Developed with Sound by JBL 24-bit Audio Hi-Res Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-Sensor E-Compass Gyroscope Light Sensor Proximity Sensor Motor Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 5.95 mm |
| Body | ArmorGlass Front Corning Gorilla Glass 7i 200% Drop & Scratch Resistance Aerospace-Grade Aluminium Four-Corner Reinforcement Design 18.3% Tensile Strength 37.5% Yield Strength Distributed Flat Architecture Fiberglass 0.36mm Back Panel |
| Weight | 155 g |
| Colors | Moco Cyber Green Sleek Black Titanium Silver Coral Tides Misty Violet Sonic Yellow |
| In the Box | Infinix Hot 60 Pro+ Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Infinix Hot 60 Pro+ Hot 60 Pro Plus |
| Model Number | X6886 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 256GB/8GB – Ksh 29,900 128GB/8GB – Ksh 26,500 |
| Availability | Available since July 2025 |
Hot 60 Pro+ Payment Plans
| Hot 60 Pro Plus 128GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 5,300 |
| 12 Months Plan | Ksh 125 Daily |
| Hot 60 Pro Plus 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 6,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 140 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 198 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 352 Daily |
Additional information
| Main Camera | 48MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Display Type | Curved Display |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix Hot Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 3,400 – KSh 3,900Price range: KSh 3,400 through KSh 3,900
-14%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.