Tecno Spark 40 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,900Current price is: KSh 5,900.
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 6,700 Original price was: KSh 6,700.KSh 6,100Current price is: KSh 6,100.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 4,600 Original price was: KSh 4,600.KSh 4,400Current price is: KSh 4,400.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Category: Infinix
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,400; followed by installments of Ksh 105 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Infinix Hot 60 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 60/30fps |
| Rear Camera Features | HDR Night Bokeh Panorama Portrait PDAF Dual LED Flash |
| Front Camera | 13MP F2.0 |
| Front Camera Features | Night Portrait AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Display Features | 144Hz Refresh Rate 4500 Nits Peak Brightness 100% DCI-P3 Color Gorilla Glass 7i Always-on Display Up to 240Hz Touch Sampling Rate |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5160mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 45W Fast Charging Up to 50% in 22 Min 10W Reverse Wired Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15.1 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G200 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Audio Hi-Res Audio IP65 Dust and Water Resistant Drop Resistant – Up to 1.5m |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.47 x 75.87 x 6.6 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back |
| Weight | 170 g |
| Colors | Sleek Black Titanium Silver Coral Tides Sapphire Blue Jungle Breath Orange Rose Valley |
| In the Box | Infinix Hot 60 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Hot 60 Pro |
| Availability | Available since July 2025 |
Hot 60 Pro Payment Plans
| Deposit | Ksh 4,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 105 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 114 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 127 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 161 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 181 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 263 Daily |
Additional information
| Main Camera | 48MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix Hot Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
-14%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.