Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,200Current price is: KSh 4,200.
Tecno Spark 40 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,900Current price is: KSh 5,900.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 3,400 – KSh 3,900Price range: KSh 3,400 through KSh 3,900
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP + Auxiliary Lens |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 8GB/6GB/4GB |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix Hot 60i (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 3,900; followed by installments of Ksh 95 Daily for one year. The 128GB/6GB configuration is also available at a deposit of Ksh 3,400 and installments of Ksh 85 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Infinix Hot 60i Specifications
Infinix Hot 60i Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + Auxiliary Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | Night Bokeh Panorama Portrait HDR Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Night Portrait AI Beauty Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB / 6GB |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness Always-on Display Wet-touch Responsive Up to 240Hz Touch Sampling Rate |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5160mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 45W Fast Charging 10W Reverse Wired Charging Bypass Charging Up to 50% in 24 Min |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultimate |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio Drop Resistance – Up to 1.5m |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 166 x 76.6 x 7.7 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Punch-Hole Display with Dynamic Bar |
| Weight | 188 g |
| Colors | Sleek Black Meadow Green Titanium Silver Shadow Blue Neon Red Soul Eye Purple |
| In the Box | Infinix Hot 60i Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Hot 60i |
| Availability | Available since June 2025 |
Infinix Hot 60i Payment Plans
| Hot 60i 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 3,900 |
| 12 Months Plan | Ksh 95 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 115 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 146 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 165 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 239 Daily |
| Hot 60i 128GB/6GB | |
| Deposit | Ksh 3,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 85 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 93 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 103 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 130 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 146 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 210 Daily |
Additional information
| Main Camera | 50MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Battery | 5160mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Hot Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
-14%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.