Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 9,400 Original price was: KSh 9,400.KSh 8,600Current price is: KSh 8,600.
Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,900 Original price was: KSh 2,900.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 – KSh 2,800Price range: KSh 2,500 through KSh 2,800
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 8MP + AI Lens |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 4GB/3GB |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 15 (Go Edition), XOS 15.1 |
Category: Infinix
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix Smart 10 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,800; followed by installments of Ksh 70 Daily for one year. The 64GB/4GB variant is also available, at a deposit of Ksh 2,500 and installments of Ksh 65 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Infinix Smart 10 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 8MP F2.0 + AI Lens |
| Video Recording | 1440p 30fps 1080p 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama Bokeh AI Scene Recognition HDR Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X Up to 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB / 64GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | Punch-Hole Display 120Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness Up to 240Hz Touch Sampling Rate Always-on Display Wet-touch Responsive Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 15W Fast Charging Reverse Wired Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio AI Text Optimize Powerful 5m LED Flashlight UltraLink Free Call via Bluetooth |
| AI Features | One-Tap Infinix AI |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 4.5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.7 x 7 7.1 x 8.35 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Punch-Hole Display with Dynamic Bar |
| Weight | 188 g |
| Colors | Iris Blue Sleek Black Titanium Silver Twilight Gold |
| In the Box | Infinix Smart 10 Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Smart 10 |
| Model Number | X6725 |
| Availability | Available since June 2025 |
Infinix Smart 10 Payment Plans
| Smart 10 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,800 |
| 12 Months Plan | Ksh 70 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 81 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 103 Daily |
| Smart 10 64GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 65 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 76 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 92 Daily |
Additional information
| Main Camera | 13MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Smart Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.