Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,900 Original price was: KSh 2,900.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Tecno Spark 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,100 Original price was: KSh 4,100.KSh 3,700Current price is: KSh 3,700.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo Reno 14F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 13,500 Original price was: KSh 13,500.KSh 12,400Current price is: KSh 12,400.
| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | Ksh 12,400 |
| Installments | Ksh 285 Daily |
Out of stock
Category: Oppo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The new Oppo Reno 14F 5G (512GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 12,400; followed by installments of Ksh 285 Daily for one year.
Oppo Reno 14F 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | Supported: 4K 30fps, 1080P 60fps, 1080P 30fps, 720P 60fps, 720P 30fps EIS/OIS video: 4K 30fps, 1080P 60fps, 1080P 30fps, 720P 60fps, 720P 30fps SLO-MO: 720P 240fps, 720P 120fps, 1080P 120fps TIME-LAPSE: 1080P 30fps Dual-view video shooting Digital Zoom: Up to 10X |
| Rear Camera Features | Wide angle: 50MP F1.8; FOV 76°; 5P lens Ultra-wide angle: 8MP F2.2; FOV 112°; 5P lens Macro: 2MP F2.4; FOV 89°; 3P lens Portrait, Night, PANO, SLO-MO Dual-view video, TIME-LAPSE STICKER, HI-RES Google Lens Underwater Photography Scan, Macro |
| Front Camera | 32MP F2.0, FOV 90°, 5P lens; AF supported |
| Front Camera Features | Supported: 1080P 30fps, 720P 30fps EIS/OIS video: 1080P 30fps, 720P 30fps Support Dual-view video shooting Support TIME-LAPSE 1080P 30fps Support 0.8x and 1x Portrait, Night, PANO Dual-view video TIME-LAPSE, STICKER Retouch Screen Fill Light |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB UFS 3,1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| USB OTG | Supported |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.57 Inches |
| Resolution | 1080 x 2372 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED (Flexible screen) 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Display Features | Up to 120Hz Refresh Rate Up to 240Hz Touch Sampling Rate Vivid Mode: 100% DCI-P3 Natural Mode: 100% sRGB 93.04% Screen-To-Body Ratio Normal Brightness: 600nits HBM Brightness: 1400nits Cover Glass: AGC Dragontrail DT-STAR D+ |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging Up to 45% in 30 Min Reverse Wired Charging SUPERVOOC Flash Charge 4 Years Battery Health 14.6 Hours Puzzle Gaming 2.23 Days of Usage |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 ColorOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| GPU | Adreno 710 |
| Platform Features | IP68/IP69 Dust & Water Resistant Up to 2m for 30 Min 80°C Hot Water Splash 60 Months Fluency Guarantee |
| AI Features | AI HyperBoost AI Multi-Cooling System AI Editor AI Live Photo AI Clarity Enhancer AI Unblur AI Reflection Remover AI Motion AI Reimage AI LinkBoost 2.0 AI Writer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM card + eSIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G Wi-Fi 5 (802.11ac) 802.11b/g/a/n WLAN 2.4G WLAN 5.1G WLAN 5G WLAN 5.4G WLAN 5.8G WLAN tethering Wi-Fi 2.4GHz 20M Wi-Fi 2.4GHz 40M Wi-Fi 5GHz 20M Wi-Fi 5GHz 40M Wi-Fi 5GHz 80M 1 x 1 SISO, WLAN Display |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou GPS GLONASS Galileo QZSS A-GNSS Assisted Positioning WLAN Positioning Cellular Network Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, Low Energy |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, Aptx, Aptx-HD, LDAC |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Colour temperature sensor E-compass Accelerometer Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 158.12 x 74.97 x 7.78 mm |
| Body | Glass Front |
| Weight | 180 g |
| Colors | Opal Blue Luminous Green |
| In the Box | Oppo Reno 14F Handset Charger USB Data Cable SIM Ejector Tool Quick Guide Safety Guide Protective Case |
| Oppo Reno14 F Oppo Reno14 F 5G | |
| Model Number | CPH2743 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 55,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 12,400 Deposit Installments of Ksh 285 Daily |
| Availability | Available since June 2025 |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 512GB |
| RAM | 16GB |
| Battery | 6000mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Oppo Reno Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo Reno 14F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
-5% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.