Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
| Display | 6.72 Inches, 2400 x 1080 FHD+ |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 512GB/256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Deposit | 512GB – Ksh 8,400; 256GB – Ksh 7,500 |
| Installments | 512GB – Ksh 125 Daily; 256GB – Ksh 110 |
Category: Realme
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Realme C75 (512GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 8,400; followed by installments of Ksh 125 Daily for one year. The 256GB/8GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 7,500 and installments of Ksh 110 daily.

Realme C75 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + AI Lens |
| Video Recording | 720P @30fps 1080P @30fps |
| Rear Camera Features | Portrait Night Mode Hi-Res Slo-Mo Time-Lapse Tilt-Shift Google Lens |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Portrait Pano Time-Lapse Dual-View Video Tap to Capture |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 16GB Dynamic RAM |
| Storage | 512GB / 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.72 inches |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels (FHD+) |
| Display Type | IPS Screen 16.7M Colors |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 180Hz Touch Sampling Rate 91.40% Screen-to-body Ratio Contrast ratio: 1500: 1 Color Gamut: 83% NTSC 690 nits Peak Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 45W Fast Charging 100% Charge in 75 Min 10% Charge in 10 Min Smart Charging 10W Reverse Charging 4 Year Long Life Battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G92 Max |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP69 Dust & Water Resistance |
| AI Features | AI Smart Loop Smart Recognition Smart Prediction Streamlined Actions AI Boost (Smart resource allocation) AI Quantum Listening AI Optimiser AI Instant Launch |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4GHz / 5GHz 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi 5 Wi-Fi 4 |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Magnetic Sensor Light Sensor Proximity Sensor Software Gyroscope Acceleration Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.69 x 76.22 x 7.99 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back ArmorShell Protection 360° Ultra Shock Resistance Internal Airbag Design Integrated Metal Inner Frame |
| Weight | 196 g |
| Colors | Lightning Gold Storm Black |
| In the Box | Realme C75 Handset Screen Protector Power Adapter USB Type-C Cable Warranty Card Quick Guide SIM Card Tray Pin Phone Case |
| Other Names | C75 |
| Model Number | RMX3941 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 34,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 8,400 Deposit Installments of Ksh 125 Daily |
| Availability | Available since November 2024 |
Additional information
| Main Camera | 50MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 6000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Realme C Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Operating System | Android 14 |
Reviews (0)
Be the first to review “Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.