Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200.
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Camera | 50MP + 0.08MP |
| Memory | 256GB/128GB eMMC 5.1 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 7,200mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 15, FuntouchOS 15 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Vivo Y31d (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,400 followed by easy installments of Ksh 150 daily for one year. The 128GB/6GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 5,800 and installments of Ksh 135 daily.

Vivo Y31d Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F2.0 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Night Portrait Live Photo Slo-mo Time-lapse Underwater Photography |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Portrait Night |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB/6GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB / 256GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 Inches |
| Resolution | 720 x 1570 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Eye Protection Mode 83% NTSC Colour Saturation Capacitive multi-touch |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 7200mAh Li-ion |
| Battery Features | 44W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16 OriginOS 6 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers MIL-STD-810H Compliant Shock-absorbing Corner Protection |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) 2 nano SIMs + 1 microSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Direct Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| FINGERPRINT | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor (Ordinary) Gyroscope Infrared blaster |
| DESIGN | |
| Dimensions | 166.64 × 78.43 × 8.39 mm (Grey) 166.64 × 78.43 × 8.49 mm (Gold) |
| Body | Composite Plastic Back |
| Weight | 219 g |
| Colors | Starlight Grey Feather Gold |
| In the Box | Vivo Y31d Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Sim Ejecting Tool Warranty Card Protective Film (applied) Phone Case |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 256GB/8GB – Ksh 25,300 128GB/8GB – Ksh 22,000 |
| Availability | Available since January 2026 |
Vivo Y31d Payment Plans
| Vivo Y31d 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 6,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 150 Daily |
| Vivo Y31d 128GB/6GB | |
| Deposit | Ksh 5,800 |
| 12 Months Plan | Ksh 135 Daily |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| RAM | 6GB, 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo Y Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Front Camera | 8MP |
| Operating System | Android 15 |
| Main Camera | 50MP |
| Color | Feather Gold, Starlight Grey |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-9%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V50 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.