Infinix Hot Series
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 5,300 – KSh 6,000Price range: KSh 5,300 through KSh 6,000| Display | 6.78 Inches Curved, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 2,900 – KSh 3,400Price range: KSh 2,900 through KSh 3,400| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + Auxiliary Lens |
| Memory | 256GB/128GB Storage, 8GB/6GB RAM |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
| Deposit | 256GB – Ksh 3,400; 128GB – Ksh 2,900 |
| Installments | 256GB – Ksh 85 Daily; 128Gb – Ksh 75 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 50 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 4,900 – KSh 5,300Price range: KSh 4,900 through KSh 5,300| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.6 |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14.5 |
| Deposit | 256GB – Ksh 5,300; 128GB – Ksh 4,900 |
| Installments | 256GB – Ksh 125 Daily; 128GB – Ksh 115 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 48MP F1.8 + Auxiliary Lens |
| Memory | 128GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14.5 |
| Deposit | Ksh 2,800 |
| Installments | Ksh 70 Daily |
Showing all 5 resultsSorted by latest
Shop for the latest gadgets from the Infinix Hot Series on lipa pole pole, among them Infinix Hot 60 Pro Plus, Infinix Hot 60i, Infinix Hot 60 Pro and Infinix Hot 50 Pro Plus.