Vivo V Series
Vivo V60 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 12,900 – KSh 14,000Price range: KSh 12,900 through KSh 14,000| Display | 6.77 Inches Curved, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 512GB/256GB |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V50 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB/8GB RAM |
| Battery | 6,500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
| Deposit | 5G – Ksh 9,600; 4G – Ksh 7,800 |
| Installments | 5G – Ksh 220 Daily; 4G – Ksh 180 Daily |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.0 |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch 14 |
| Deposit | Ksh 14,000 |
| Installments | Ksh 320 Daily |
Vivo V40 (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 5500mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1260 x 2800 Pixels |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 5,500mAh, 80W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch 14 |
| Deposit | Ksh 12,400 |
| Installments | Ksh 285 Daily |
Showing all 4 resultsSorted by latest
Shop for the latest Vivo V Series lipa pole pole smartphones in Kenya, among them the new Vivo V60, Vivo V50 Lite 5G, Vivo V50 and Vivo V40.