Vivo Y18 (128GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 3,800Current price is: KSh 3,800.
Oppo A3x (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5100mAh)
KSh 2,900 – KSh 3,600Price range: KSh 2,900 through KSh 3,600
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo V40 (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 13,500 Original price was: KSh 13,500.KSh 12,400Current price is: KSh 12,400.
| Display | 6.78 Inches, 1260 x 2800 Pixels |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 5,500mAh, 80W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch 14 |
| Deposit | Ksh 12,400 |
| Installments | Ksh 285 Daily |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Vivo V40 (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 12,400; followed by easy installments of Ksh 285 daily for one year.

Vivo V40 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.0 ZEISS OIS Main Camera |
| Video Recording | 4K 30fps Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | 119-degree Ultra Wide Angle Ring-LED Flash / Aura Light Zeiss Biotar Style Bokeh Zeiss Planar Style Bokeh Zeiss Distagon Style Bokeh Zeiss Sonnar Style Bokeh ZEISS Cinematic Portrait Video AI 3D Studio Lighting AI Erase |
| Front Camera | 50MP F2.0 |
| Front Camera Features | Autofocus Face Unlock HDR Video recording 4K 30fps AI Facial Contouring |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1260 x 2800 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Display Features | HDR10+ 120Hz Refresh Rate 3D Curved Display 4500 Nits Peak Brightness 100% DCI-P3 Schott Xensation Alpha Glass SGS low blue light certification SGS low flicker certificatio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5500mAh Li-Po |
| Battery Features | 80W Fast Charging Reverse Charging BlueVolt Battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, Funtouch 14 |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core (4nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| GPU | Adreno 720 |
| Platform Features | IP68 Dust and Water Resistant Up to 1.5m for 30 Min Dual Stereo Speakers 50-Month Smooth Experience VC Smart Cooling System Cushioning Structure AI Fast Network Selection 360° Omnidirectional Antenna |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 / USB OTG |
| GPS | GPS / BDS / GALILEO GLONASS / QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Proximity E-Compass Gyroscope Flicker sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.16 × 74.93 × 7.58 mm |
| Body | Glass Front Glass Back |
| Weight | 190 g |
| Colors | Nebula Purple Stellar Silver Moonlight White |
| In the Box | Vivo V40 Handset USB Type-C Data Cable Charger / SIM Ejector Guide / Warranty Card Protective Film (applied) |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 57,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 12,400 Deposit Installments of Ksh 285 Daily |
| Availability | Available since July 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 256GB |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Display Type | Curved Display |
| Battery | 5500mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo V Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo V40 (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 5500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y04 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 3,100 – KSh 3,300Price range: KSh 3,100 through KSh 3,300Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y29 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,100 – KSh 5,700Price range: KSh 5,100 through KSh 5,700
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.