Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
| Display | 6.68 Inches, 720 x 1608 Pixels |
| Camera | 50MP + 0.08MP |
| Memory | 256GB/128GB eMMC 5.1 |
| RAM | 12GB (6GB + 6GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 15, FuntouchOS 15 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Vivo Y21d (256GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,000; followed by easy installments of Ksh 125 daily for one year. The 128GB/6GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 3,600 and installments of Ksh 115 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Vivo Y21d Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 0.08MP F3.0 |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Night Portrait Live Photo Slo-mo Time-lapse Underwater Photography |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Portrait Night |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB/4GB LPDDR4X 6GB Extended RAM |
| Storage | 128GB / 256GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.68 Inches |
| Resolution | 720 x 1608 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Eye Protection Mode 83% NTSC Colour Saturation Capacitive multi-touch |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Li-ion |
| Battery Features | 44W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 Funtouch OS 15 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers MIL-STD-810H Compliant Shock-absorbing Corner Protection |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) 2 nano SIMs + 1 microSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Direct Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| FINGERPRINT | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Proximity Sensor Motor E-compass Virtual Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 166.14 × 77.01 × 8.39 mm |
| Body | Composite Plastic Back |
| Weight | 198 g |
| Colors | Pearl Silver Glossy Black Glacier Blue |
| In the Box | Vivo Y21d Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Sim Ejecting Tool Warranty Card Protective Film (applied) Phone Case |
| Availability | Available since October 2024 |
Vivo Y21d Payment Plans
| Vivo Y21d 256GB/6GB | |
| Deposit | Ksh 4,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 125 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 144 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 184 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 303 Daily |
| Vivo Y21d 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 3,600 |
| 12 Months Plan | Ksh 115 Daily |
| 9 Months | Ksh 125 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 157 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 253 Daily |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| RAM | 4GB, 6GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo Y Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Front Camera | 5MP |
| Operating System | Android 15 |
| Main Camera | 50MP |
| Color | Black, Blue, Silver |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-18% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-7% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.