Tecno Spark Slim (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,700 Original price was: KSh 6,700.KSh 6,000Current price is: KSh 6,000.
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
| Display | 6.78 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP AI Triple |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 6700mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Tecno Spark 50 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,500; followed by installments of Ksh 85 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Tecno Spark 50 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p 30fps 1080p 30fps |
| Rear Camera Features | Rear Flash FlashSnap BestMoment AI Algorithm LivePhoto Backlight Scene Enhancement Night Scene Enhancement Clearer Low-Light Photos Detail Restoration AI Imaging 12.5MP FlashSnap Output High-Speed Shutter Capture |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Video Calls Portrait Selfies Low-Light Selfies Face Beauty AI Selfie Enhancement Front Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB + 4GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS, 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Smooth Display Adaptive Refresh Rate Gaming-Friendly Display Video-Watching Friendly Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6700mAh Li-ion |
| Battery Features | 18W Fast Charging USB Type-C Charging Port Over 28 Hours Video Playback 5-Year Battery Health Support Over 80% Battery Capacity After 5 Years AI Charging System Ultra-High Cycle Life Battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | High-Performance Processor Low-Power Design Smooth Daily Performance Battery-Efficient Processing Gaming-Friendly Performance Multitasking Support |
| AI Features | Ask Ella Photo-Based Problem Solving Photo Editing Schedule Creating Navigation Assistance AI Writing Text Generator Proofread Summarize Hi Translate Face-to-Face Translation Online Meeting Translation Screenshot Translation Photo Translation Text Translation Voice Interpretation AI Call Noise Cancellation Dynamic Port BestMoment AI Algorithm AI Imaging |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers DTS Sound |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Software Gyroscope Infrared Remote Control |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.8 × 79.22 × 8.18mm |
| Body | Slim Body IP64 Water Resistance Drop Resistance Up to 1.8m Side Fingerprint Sensor Infrared Remote Control USB Type-C Port Dual Speakers Hole Screen Front Design |
| Weight | 188 g |
| Colors | Halo Blue Titanium Grey Ink Black Aurora Purple Bloom Pink |
| In the Box | Tecno Spark 50 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable 18W Fast Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Model Number | KN4 |
| Availability | Available since April 2026 |
Tecno Spark 50 Payment Plans
| Deposit | Ksh 3,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 85 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 93 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 103 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 131 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 48 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 214 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Color | Black, Blue, Gray, Pink |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
-12% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.