Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,200Price range: KSh 3,500 through KSh 4,200
Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y19s (128GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5500mAh)
| Display | 6.56 Inches, 720 x 1612 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 0.08MP |
| Memory | 128GB Storage; 6GB/4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, FuntouchOS 14 |
| Deposit | 6GB – Ksh 4,400; 4GB – Ksh 4,000 |
| Installments | 6GB – Ksh 105 Daily; 4GB – Ksh 100 Daily |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Vivo Y19s (128GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,400; followed by easy installments of Ksh 105 daily for one year. The 128GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 3,900 and installments of Ksh 95 daily.

Vivo Y19s Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 0.08MP F3.0 |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama / LED Flash PDAF / Portrait Super Night Algorithm Stylish Night Filters Aura Screen Light |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Portrait Night AI Photo Enhancement |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB/4GB LPDDR4X 6GB Extended RAM 600MB RAM Saver |
| Storage | 128GB eMMC 5.1 Storage Compression |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.68 Inches |
| Resolution | 720 x 1608 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Eye Protection Mode 83% NTSC Colour Saturation Capacitive multi-touch |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 15W Fast Charging Reverse Wired Charging 8.05Hrs PUBG Gaming 14.75Hrs Instagram Streaming 19.55Hrs YouTube Streaming 12.80Hrs Facebook Browsing 48-Month Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Funtouch OS 14 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers MIL-STD-810H Compliant Shock-absorbing Corner Protection |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Direct Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| FINGERPRINT | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Proximity Sensor Motor E-compass Virtual Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.75 × 76.10 × 8.10 mm |
| Body | Composite Plastic Back |
| Weight | 198 g |
| Colors | Pearl Silver Glossy Black Glacier Blue |
| In the Box | Vivo Y19s Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Sim Ejecting Tool Warranty Card Protective Film (applied) Phone Case |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 19,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 4,400 Deposit Installments of Ksh 105 Daily |
| Availability | Available since October 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB |
|---|---|
| RAM | 4GB, 6GB |
| Battery | 5500mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo Y Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y19s (128GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-18% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.