Itel P55 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 Original price was: KSh 3,500.KSh 3,300Current price is: KSh 3,300.
Tecno Camon 30 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 7,800 Original price was: KSh 7,800.KSh 7,200Current price is: KSh 7,200.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Camon 30 (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 6,000Current price is: KSh 6,000.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 14, HiOS 14 |
| Deposit | Ksh 6,000 |
| Installments | Ksh 145 Daily |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Tecno Camon 30 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,000; followed by installments of Ksh 145 Daily for one year.

Tecno Camon 30 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + 2MP + 0.08MP |
| Video Recording | 2K 30fps Full HD 30fps HDR / Video Bokeh Time-lapse Dual-view Video |
| Rear Camera Features | Night / Bokeh Panorama / HDR PDAF / OIS Dual LED Flash Video Background Change |
| Front Camera | 50MP |
| Front Camera Features | Autofocus AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash Video Call Face Beauty |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Always-on Display Millisecond Grade FOD Low Blue Light Certification 48 Month Fluency Rating |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-po |
| Battery Features | 70W Fast Charging Up to 100% in 45 Min |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, HiOS 14 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio 20-layer Heat Dissipation +150MHz Peak Performance 6nm Processing Craft |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Proximity Gyro Compass |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.3 x 75.3 x 7.7 mm |
| Body | Glass front Tech-art leather back Nature Flow Texture Glass Zoom Ring Design Side Axis Camera Design |
| Body | Classic Zoom Ring Design Side-axis Camera Design Coffee Grounds Back Cover Tech-art Leather Nature Flow Texture Glass |
| Weight | 195 g |
| Colors | Iceland Basaltic Dark Uyuni Salt White Sahara Sand Brown LOEWE Edition |
| In the Box | 1pc Tecno Camon 30 Quick Start Guide / USB Cable Charger / Eject Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 29,400 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 6,000 Deposit Installments of Ksh 145 Daily |
| Availability | Available since February 2024 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 13MP |
| Internal Storage | 128GB |
| Battery | 5000mAh |
| RAM | 6GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Camon Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Camon 30 (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-17%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-9%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 40 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 5,400 – KSh 5,900Price range: KSh 5,400 through KSh 5,900Tecno Pop 10 Pro (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.