MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,199Current price is: KSh 4,199.
MKOPA M10 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,200 Original price was: KSh 3,200.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
MKOPA X2 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,600 Original price was: KSh 3,600.KSh 3,299Current price is: KSh 3,299.
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + AI lens |
| Memory | 128GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 3,299 |
| Installments | Ksh 72 Daily |
Category: HMD
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
MKOPA X2 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,299 followed by easy installments of Ksh 72 daily for one year.

MKOPA X2 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | Super Night Tripod Mode FlashShot AI HDR Skin tone optimization Rear Flash LED |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Selfie Gestures Night Selfie AI Super portrait Selfie slo-mo |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB + 4GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 256GB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.56 inches |
| Resolution | 720 x 1612 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 600 nits Peak Brightness (Boost) 480 nits Peak Brightness (typ) 90Hz Refresh rate Colour: NTSC 70% (typ) min 65% (min) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Replaceable Battery |
| Battery Features | 10W Standard Charging Up to 59 hours Battery life 800 full charging cycles |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 2 OS upgrades Android Enterprise Recommended |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Unisoc T606 |
| GPU | |
| Platform Features | IP52 Dust and Splash Resistant OZO Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
| GPS | GPS AGPS Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer (G-sensor) Ambient light sensor e-Compass Proximity sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.19 x 75.02 x 8.55 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back |
| Weight | 187 g |
| Colors | Midnight Blue |
| In the Box | MKOPA X2 Handset Quick Start + User Guide Sim Pin Safety Booklet USB Type-C Cable Screen Protector Free Phone Cover |
| Other Names | HMD MKOPA X2 NOKIA X2 HMD X2 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 29,579 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 3,299 Deposit Installments of Ksh 72 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB |
|---|---|
| Series | Mkopa X Series |
| RAM | 4GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Battery | 5000mAh |
| Operating System | Android 14 |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “MKOPA X2 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest MKOPA phones including Mkopa X20, Mkopa X2, Mkopa M10, Samsung A16, Samsung A06 and more on lipa pole pole, with deposits from Ksh 2,800 and daily payments as low as Ksh 62.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400

Reviews
There are no reviews yet.