Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 36,500 Original price was: KSh 36,500.KSh 33,200Current price is: KSh 33,200.
MKOPA X2 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,600 Original price was: KSh 3,600.KSh 3,299Current price is: KSh 3,299.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,199Current price is: KSh 4,199.
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP Dual |
| Memory | 256GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 20W Fast Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 4,199 |
| Installments | Ksh 90 Daily |
Category: HMD
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The new MKOPA X20 (256GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,199 followed by easy installments of Ksh 90 daily for one year.

MKOPA X20 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | Super Night Tripod Mode FlashShot AI HDR Skin tone optimization |
| Front Camera | 50MP |
| Front Camera Features | Selfie Gestures Night Selfie AI Super portrait Selfie slo-mo |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB + 6GB Extended RAM |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | MicroSD up to 256GB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.56 inches |
| Resolution | 720 x 1612 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 600 nits Peak Brightness (Boost) 480 nits Peak Brightness (typ) 90Hz Refresh rate Colour: NTSC 70% (typ) min 65% (min) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Replaceable Battery |
| Battery Features | 20W Fast Charging Up to 59 hours Battery life 800 full charging cycles |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 2 OS upgrades Android Enterprise Recommended |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Unisoc T606 |
| GPU | |
| Platform Features | IP52 Dust and Splash Resistant OZO Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
| GPS | GPS AGPS Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer (G-sensor) Ambient light sensor e-Compass Proximity sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.19 x 75.02 x 8.55 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back |
| Weight | 196 g |
| Colors | Glacier Green Black Ocean |
| In the Box | MKOPA X20 Handset Quick Start + User Guide Sim Pin Safety Booklet USB Type-C Cable Screen Protector Free Phone Cover |
| Other Names | HMD MKOPA X20 NOKIA X20 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 37,049 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 4,199 Deposit Installments of Ksh 90 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 256GB |
|---|---|
| Series | Mkopa X Series |
| RAM | 6GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Battery | 5000mAh |
| Operating System | Android 14 |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
Reviews (0)
Be the first to review “MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest MKOPA phones including Mkopa X20, Mkopa X2, Mkopa M10, Samsung A16, Samsung A06 and more on lipa pole pole, with deposits from Ksh 2,800 and daily payments as low as Ksh 62.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.