MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,199Current price is: KSh 4,199.
MKOPA M10 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,200 Original price was: KSh 3,200.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
MKOPA X2 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,600 Original price was: KSh 3,600.KSh 3,299Current price is: KSh 3,299.
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + AI lens |
| Memory | 128GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 3,299 |
| Installments | Ksh 72 Daily |
Category: HMD
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
MKOPA X2 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,299 followed by easy installments of Ksh 72 daily for one year.

MKOPA X2 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | Super Night Tripod Mode FlashShot AI HDR Skin tone optimization Rear Flash LED |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Selfie Gestures Night Selfie AI Super portrait Selfie slo-mo |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB + 4GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 256GB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.56 inches |
| Resolution | 720 x 1612 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 600 nits Peak Brightness (Boost) 480 nits Peak Brightness (typ) 90Hz Refresh rate Colour: NTSC 70% (typ) min 65% (min) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Replaceable Battery |
| Battery Features | 10W Standard Charging Up to 59 hours Battery life 800 full charging cycles |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 2 OS upgrades Android Enterprise Recommended |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Unisoc T606 |
| GPU | |
| Platform Features | IP52 Dust and Splash Resistant OZO Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
| GPS | GPS AGPS Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer (G-sensor) Ambient light sensor e-Compass Proximity sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.19 x 75.02 x 8.55 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back |
| Weight | 187 g |
| Colors | Midnight Blue |
| In the Box | MKOPA X2 Handset Quick Start + User Guide Sim Pin Safety Booklet USB Type-C Cable Screen Protector Free Phone Cover |
| Other Names | HMD MKOPA X2 NOKIA X2 HMD X2 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 29,579 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 3,299 Deposit Installments of Ksh 72 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB |
|---|---|
| Series | Mkopa X Series |
| RAM | 4GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Battery | 5000mAh |
| Operating System | Android 14 |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “MKOPA X2 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest MKOPA phones including Mkopa X20, Mkopa X2, Mkopa M10, Samsung A16, Samsung A06 and more on lipa pole pole, with deposits from Ksh 2,800 and daily payments as low as Ksh 62.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.