Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Oppo Reno 13F (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5800mAh)
KSh 8,500 Original price was: KSh 8,500.KSh 8,000Current price is: KSh 8,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y29 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,100 – KSh 5,700Price range: KSh 5,100 through KSh 5,700
| Display | 6.68 Inches, 720 x 1608 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6,500mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch OS 15 |
| Deposit | 256GB – Ksh 5,700; 128GB – Ksh 5,100 |
| Installments | 256GB – Ksh 135 Daily; 128GB – Ksh 125 Daily |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Vivo Y29 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,700; followed by easy installments of Ksh 135 daily for one year. The 128GB/8GB configuration is also available at a deposit of Ksh 5,100 and installments of Ksh 125 daily.

Vivo Y29 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Bokeh / Portrait Panorama / HDR PDAF Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.1 |
| Front Camera Features | Face Unlock Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.68 inches |
| Resolution | 720 x 1608 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness HBM Brightness Display Stepless Dimming Capacitive multi-touch 83% NTSC Colour Saturation |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Li-ion |
| Battery Features | 44W Fast Charging Smart Charging Engine 2.0 Overnight Charging Protection 24-Dimension Protection 4-Year Battery Health 24.1Hrs YouTube Streaming 7.2Hrs PUBG Gaming 39.7Hrs Facebook 34.6Hrs WhatsApp |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, Funtouch OS 15 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | IP54 Dust & Water Resistant 600MB RAM Saver App Retainer 48-Month Smooth Experience Dual Stereo Speakers 24-bit Audio Hi-Res Audio Notification LED Light |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.70 × 76.00 × 7.99 mm (Green) 165.70 × 76.00 × 8.09 mm (Orange) |
| Body | Composite Plastic Back |
| Weight | 204 g |
| Colors | Elegant White Noble Brown |
| In the Box | Vivo Y29 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable SIM Ejecting Tool Phone Case Warranty Card Protective Film (applied) |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 28,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 5,700 Deposit Installments of Ksh 135 Daily |
| Availability | Available since June 2025 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Operating System | Android 14 |
| RAM | 8GB |
| Battery | 6500mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo Y Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y29 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Infinix Smart 20 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 3,100Current price is: KSh 3,100. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
Related Smartphones
Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.