Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 6,400 – KSh 8,000Price range: KSh 6,400 through KSh 8,000
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 8,600 Original price was: KSh 8,600.KSh 7,800Current price is: KSh 7,800.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Camera | 13MP F2.2 |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 6,500mAh, 5W Reverse Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Category: Oppo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Oppo A6x (256GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,400; followed by installments of Ksh 105 daily for one year. The 128GB/4GB configuration is also available at a deposit of Ksh 3,500 and installments of Ksh 85 daily.

Oppo A6x Full Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F2.2 |
| Video Recording | 1080P @30fps, 720P @30fps Video Zoom: 1080P @30fps Time-lapse: 1080P @30fps |
| Rear Camera Features | Night, Pano, Slo-mo Time-lapse, Sticker Text Scanner, Extra HD Open-loop Focus Motor FOV 78°; 4P lens; AF LED Flash |
| Front Camera | 5MP F2.2, FOV 78°; 3P lens; FF |
| Front Camera Features | Portrait, Night Pano, Time-lapse Sticker, Extra HD 1080/720P @ 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X 2133MHz, 2 × 16 bits 4GB Expanded RAM |
| Storage | 256GB / 128GB / 64GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1570 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16.7 million Colors (8-bit) |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Wet Touch Responsive 89.9% Screen Ratio Vivid mode: 83% NTSC Gentle mode: 71% NTSC 180Hz Touch Sampling Rate China Southern Glass (twice-reinforced) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Non-Removable |
| Battery Features | 45W Fast Charging (11V/4.1A) 50% Charge in 30 Minutes SUPERVOOC 2.0 |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant MIL-STD-810H Compliant |
| AI Features | AI Portrait Retouching |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM Card / Nano-USIM Card SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n WLAN 2.4G/WLAN 5G WLAN Display WLAN network tethering Wi-Fi 5GHz 80MHz |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | BeiDou, GPS GLONASS, Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, BLE |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | 300% Ultra Volume Mode Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, and aptx |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Geomagnetic sensor Front/back ambient light sensor Proximity sensor Accelerometer Gravity sensor Pedometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 166.61 x 78.51 x 8.61 mm |
| Body | |
| Weight | 205 g |
| Colors | Plum Purple Ice Blue |
| In the Box | Oppo A6x Handset USB Data Cable Charger SIM Ejector Tool Quick guide Safety guide Protective Case |
| Model Number | |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | 256GB/4GB – Ksh 21,800 128GB/4GB – Ksh 17,500 64GB/4GB – Ksh 15,400 |
| Availability | Available since December 2025 |
Oppo A6x Payment Plans
| Oppo A6x 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 3,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 85 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 103 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 132 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 148 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 216 Daily |
| Oppo A6x 256GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 4,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 105 Daily |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Oppo A Series |
| Main Camera | 13MP |
| RAM | 4GB |
| Front Camera | 5MP |
| Network | 4G |
| Operating System | Android 15 |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-5% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.