Oppo A6 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 8,000 Original price was: KSh 8,000.KSh 7,600Current price is: KSh 7,600.
Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 4,500 – KSh 5,100Price range: KSh 4,500 through KSh 5,100
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno MegaPad SE (256GB/8GB; 8MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 5,600 Original price was: KSh 5,600.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
| Display | 11 Inches, 800 x 1280 Pixels |
| Camera | 8MP |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 7000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 15 |
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The Tecno MegaPad SE tablet (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,300; followed by installments of Ksh 130 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno MegaPad SE Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 8MP |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | LED Flash |
| Front Camera | 5MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB / 4GB |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 512GB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 11 Inches |
| Resolution | 800 x 1280 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 149 ppi |
| Display Features | 450 Nits Brightness Eye Comfort Dark Mode 80% Screen-to-Body Ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Battery Features | 18W Fast Charging 100% Charge in 2.5hrs Up to 8hrs Video Playback Up to 41hrs Music Playback 55 Days Standby Overcharge Protection |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | Dual-tasking View SmartScan for Documents Kids Space Enhanced Multi-App Background Caching |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | 1 x SIM card slot Nano-SIM (4FF) 1 x T-Flash card slot |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 240.7 x 159.5 x 7.35 mm |
| Body | Aluminum Frame Aluminum Back |
| Weight | 447 g |
| Colors | Moonstone Gray Glacier Blue |
| In the Box | Tecno Megapad SE Tablet Quick Start Guide USB Cable Charger Sim Eject Tool Warranty Card |
| Other Names | Tecno T1001 |
| Availability | Available since October 2025 |
Megapad SE Payment Plans
| Megapad SE 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 5,300 |
| 12 Months Plan | Ksh 130 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 149 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 188 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | None |
| Series | Tecno Megapad Tablets |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Color | Blue, Gray |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno MegaPad SE (256GB/8GB; 8MP Dual Camera; 7000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.