Samsung 65 inch Crystal UHD 4K HDR Smart TV - 65U8000F
KSh 36,000 Original price was: KSh 36,000.KSh 33,000Current price is: KSh 33,000.
Tecno MegaPad SE (256GB/8GB; 8MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 5,600 Original price was: KSh 5,600.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo A6 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 8,000 Original price was: KSh 8,000.KSh 7,600Current price is: KSh 7,600.
| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 7,000mAh, 80W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Category: Oppo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Oppo A6 Pro (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 7,600; followed by installments of Ksh 180 Daily for one year.
Oppo A6 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 1080P at 60 fps, 30 fps 720P at 60 fps, 30 fps 1080P SLO-MO at 120 fps 1080P TIME-LAPSE: 30 fps Dual-view video shooting Video zoom shooting Up to 10x digital zoom |
| Rear Camera Features | 50MP Wide, f/1.8 aperture 76° field of view 5P lens Auto focus supported 2MP Monochrome, f/2.4 89° field of view 3P lens Portrait, Night Panorama, SLO-MO Dual-view video TIME-LAPSE STICKER, HI-RES Google Lens Underwater PRO |
| Front Camera | 16MP F2.4 |
| Front Camera Features | 85° field of view 4P lens Night, Portrait Panorama and Pro modes 1080p video recording Dual-view video shooting 1080P video at 30 fps 720P video at 30 fps 1080P TIME-LAPSE at 30 fps TIME-LAPSE STICKER HI-RES |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Expanded RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.57 inches |
| Resolution | 1080 x 2372 Pixels (FHD+) |
| Display Type | IPS Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Display Features | 93% screen-to-body ratio 120Hz maximum refresh rate 240Hz maximum touch sampling rate 120Hz default touch sampling rate 100% DCI-P3 color gamut (Vivid mode) 100% sRGB color gamut (Natural mode) 10-bit color depth 600 nits typical brightness 1400 nits HBM brightness AMOLED flexible panel AGC DT-Star D+ protective glass |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 7000mAh, Si/C |
| Battery Features | 80W SUPERVOOC fast charging 27.44Wh typical energy 26.78Wh rated energy Compatible with 67W SUPERVOOC chargers Compatible with 33W PPS charging Compatible with 13.5W PD charging Reverse Wired Charging 32 Days Standby time 50% Charge in 26 Minutes 100% Charge in 61 Minutes |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15.0 |
| Processor | 2.1 GHz Octa-core (11nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| GPU | ARM G57 MC2@1G |
| Platform Features | IP69 Dust and Water Resistant Up to 1.5m for 30 Min 80°C Hot Water Splashes MIL-STD-810H Compliant 48-Month Fluency 360° Surround Antenna |
| AI Features | AI GameBoost 2.0 AI LinkBoost 3.0 AI Night Mode AI Portrait Retouching AI Recompose AI Perfect Shot AI Eraser 2.0 AI Reflection Remover AI Unblur AI Assistant for Documents AI Assistant for Notes |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) Supported 802.11a/b/g/n Supported Wi-Fi Display Supported WLAN Tethering Supported 1 × 1 SISO Supported |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS Supports A-GPS assisted positioning Supports WLAN positioning Supports cellular network positioning Supports A-GNSS assisted positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4, Low Energy |
| Earjack | Type-C headphones Supports digital & analog headphones |
| Audio | Dual Stereo Speakers 300% Volume Boost |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Accelerometer Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 158.20 x 75.02 x 8.00 mm |
| Body | Glass Front Vegan Leather Back Military-Grade Shock Resistance 160% shatter-resistant glass Aluminium Motherboard Cover |
| Weight | 188 g |
| Colors | Stellar Blue Rosewood Red |
| In the Box | Oppo A6 Pro Handset Charger USB data cable SIM Ejector Tool Protective Case Quick Guide Safety Guide |
| Model Number | |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 34,000 |
| Availability | Available since September 2025 |
Oppo A6 Pro Payment Plans
| Oppo A6 Pro 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 7,600 |
| 12 Months Plan | Ksh 180 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 16MP |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Network | 4G |
| Series | Oppo A Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A6 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.