Galaxy S22 Ultra (256GB/12GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 24,000 Original price was: KSh 24,000.KSh 22,700Current price is: KSh 22,700.
Samsung A05 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,500Price range: KSh 3,500 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)
KSh 30,000 Original price was: KSh 30,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200.
| Display | 6.8 inches, 1440 x 3088 Pixels |
| Camera | 200MP + 10MP + 10MP + 12MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15; One UI 6.1 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 26,200; followed by easy installments of Ksh 2,130 weekly for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Galaxy S23 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 200MP F1.7 + 10MP F4.9 + 10MP F2.4 + 12MP F2.2 |
| Video Recording | 8K UHD recording up to 30fps 4K UHD recording up to 60fps 1080p recording up to 240fps 720p slow motion up to 960fps HDR10+ video support |
| Rear Camera Features | 200MP wide, f/1.7, 85° FOV 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 10MP telephoto, f/2.4, 3x optical zoom 10MP periscope telephoto, f/4.9, 10x optical zoom Up to 100x Space Zoom Super Night low-light portrait LED flash |
| Front Camera | 12MP F2.2 |
| Front Camera Features | Auto Focus PDAF, 80° FOV |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR5 |
| Storage | 256GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.8 inches |
| Resolution | 3088 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 550 ppi |
| Display Features | Adaptive 120Hz refresh rate (1–120Hz) 240Hz touch sampling rate (Game Mode) HDR support 1200 nits HBM brightness 1750 nits peak brightness Vision Booster technology Enhanced eye comfort mode Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh, Li-Ion |
| Battery Features | 45W wired fast charging Up to 65% charge in ~30 minutes Fast Wireless Charging 2.0 Wireless PowerShare supported QC 2.0 and AFC compatible Up to 25 hours LTE internet usage Up to 25 hours Wi-Fi internet usage Up to 26 hours video playback Up to 99 hours audio playback Up to 49 hours 4G LTE talk time Non-removable battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, One UI 8 |
| Processor | 3.36 GHz Octa-core |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) |
| GPU | Adreno 740 |
| Platform Features | IP68 Water Resistant Samsung DeX Samsung Wireless DeX Ultra Wideband (UWB) support |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz+6GHz HE160 MIMO 1024-QAM |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.3 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.4 x 78.1 x 8.9 mm |
| Body | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) Glass back (Gorilla Glass Victus 2) Aluminum frame |
| Weight | 233 g |
| Colors | Phantom Black Green Lavender Cream White Graphite Lime Sky Blue Red |
| In the Box | Galaxy S23 Ultra handset |
| Other Names | Samsung S23 Ultra S23 Ultra Samsung Galaxy S23 Ultra |
| Availability | Available since February 2023 |
Galaxy S23 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 26,200 |
| 12 Months | Ksh 2,130 Weekly |
| 9 Months | Ksh 2,690 Weekly |
| 6 Months | Ksh 3,640 Weekly |
| 3 Months | Ksh 6,810 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 33,700 |
| 6 Months | Ksh 2,850 Weekly |
| 3 Months | Ksh 5,140 Weekly |
| 2 Months | Ksh 7,200 Weekly |
| 1 Month | Ksh 13,450 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 200MP |
| Front Camera | 12MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Galaxy S Series |
| Deposit | Under 30k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.