Itel City 100 (128GB/6GB; 13MP Camera; 5200mAh)
KSh 2,800 Original price was: KSh 2,800.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 – KSh 2,800Price range: KSh 2,500 through KSh 2,800
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 9,400 Original price was: KSh 9,400.KSh 8,600Current price is: KSh 8,600.
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 108MP + 8MP |
| Storage | 256GB UFS3.1 |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 5,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Category: Infinix
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 8,600; followed by installments Ksh 200 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Infinix GT30 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP F1.8 + 8MP F2.2 |
| Video Recording | Front: 4K 30fps / 1080p 30fps Rear: 4K 60fps,30fps / 1080p 60fps Ultra-Wide: 2K 30fps / 1080p 30fps Slow Motion: 1080p 240fps, 120fps |
| Rear Camera Features | 108MP Main Camera, 82° FOV Super PDAF Supported 8MP Ultra-Wide, 111.4° FOV, AF Rear Dual Flash Vlog, Video, AI Cam, Portrait Super Night, Slow Motion Time-Lapse, Dual Video Sky Shop, Pro Mode, Panorama Documents, Super Macro |
| Front Camera | 13MP F2.2 |
| Front Camera Features | AI Beauty Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS3.1 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1224 x 2720 Pixels (1.5K) |
| Display Type | LTPS AMOLED Screen |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Display Features | Screen-to-Body Ratio: 93.7% Refresh Rate: 60Hz /90Hz /120Hz /144Hz Corning Gorilla Glass 7i Brightness: 700 nits (Typical) HBM Brightness: 1600 nits Peak Brightness: 4500 nits Color Gamut: 100% DCI-P3 Touch Sampling Rate: Up to 240Hz Instant Touch Sampling Rate: 2160Hz PWM Dimming: Up to 2304Hz Always-On Display TÜV Low Blue Light Certification |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5,500mAh, Li-Po |
| Battery Features | 45W Fast Charging (10.0V/4.5A, 11.0V/4.1A) 10W Reverse Wired Charging 30W Wireless Charging 5W Wireless Reverse Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15 + 2 Major Android Upgrades + Up to 3 Years Security Patches |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 Ultimate 5.5G (4nm) |
| GPU | Mali-G615 MC6 |
| Platform Features | Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Hi-Res Audio |
| Gaming Features | Bypass Charging 2.0 X-axis Linear Motor Dedicated, Customizable RGB LED Lighting |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G, 5.5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR X-AXIS MOTOR SAR SENSOR INFRARED |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.7 x 75.8 x 7.99mm |
| Body | Glass Front (Corning Gorilla Glass 7i) Plastic Frame Plastic Back |
| Water Resistance | IP64 |
| Weight | 187 g |
| Colors | Cyber Black Mirage Silver |
| In the Box | Infinix GT30 Pro Handset USB Type-C Data Cable Dedicated gaming triggers Custom RGB lighting on the back 3D vapor chamber cooling |
| Other Names | GT30 Pro |
| Model Number | X6873 |
| Availability | Available since April 2024 |
Infinix GT30 Pro Payment Plans
| Deposit | Ksh 8,600 |
| 12 Months Plan | Ksh 200 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 214 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 238 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 304 Daily |
| 5 Months | Ksh 344 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 502 Daily |
Additional information
| Main Camera | 108MP |
|---|---|
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix GT Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.