Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
Galaxy S20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 9,700 Original price was: KSh 9,700.KSh 9,000Current price is: KSh 9,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy S20 Plus 5G (128GB/8GB; 64MP Quad Camera; 4500mAh – Certified Renewed)
KSh 8,400 Original price was: KSh 8,400.KSh 7,500Current price is: KSh 7,500.
| Display | 6.7 inches, 1440 x 3200 Pixels |
| Camera | 12MP + 64MP + 12MP + 3D quad |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 4,500mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 13; One UI 5 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy S20 Plus (128GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 7,100; followed by easy installments of Ksh 920 weekly for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Galaxy S20 Plus Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 12MP + 64MP + 12MP + 3D Quad |
| Video Recording | 8K UHD video recording (7680 × 4320) @24fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 12MP wide, f/1.8, Dual Pixel AF, OIS 64MP telephoto, f/2.0, PDAF, OIS DepthVision camera 3x Hybrid Optic Zoom Up to 30x digital zoom LED flash |
| Front Camera | 10MP F2.2 |
| Front Camera Features | 10MP selfie, f/2.2, 80° FOV Dual Pixel Auto Focus |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 3200 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 525 ppi |
| Display Features | 20:9 aspect ratio 120Hz refresh rate (FHD) / 60Hz (QHD) HDR10+ certified Up to 1200 nits peak brightness Infinity-O near bezel-less design Corning Gorilla Glass 6 protection ~90.5% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Battery Features | Non-removable battery Up to 15 hours LTE internet usage Up to 17 hours Wi-Fi internet usage Up to 23 hours 4G LTE talk time Fast Wireless Charging 2.0 Fast wired charging supported QC 2.0 and AFC compatible WPC wireless charging compatible Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 13, One UI 5 |
| Processor | 3.0 GHz Octa-core 7nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | Samsung Wireless DeX ANT+ IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus 26ms latency |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM Up to 1.2Gbps Download Up to 1.2Gbps Upload Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.0 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 73.7 x 161.9 x 7.8 mm |
| Body | Gorilla Glass Victus+ Back Plastic Frame |
| Weight | 186 g |
| Colors | Cosmic Black Cosmic Gray Cloud Blue |
| In the Box | Galaxy S20 Plus 5G handset Sim Eject Tool |
| Other Names | Samsung S20 Plus 5G S20 Plus 5G Galaxy S20+ 5G Samsung Galaxy S20+ 5G |
| Availability | Available since February 2020 |
Galaxy S20 Plus Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 7,100 |
| 12 Months | Ksh 920 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,170 Weekly |
| 6 Months | Ksh 1,600 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,010 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 12,800 |
| 6 Months | Ksh 1,080 Weekly |
| 3 Months | Ksh 1,950 Weekly |
| 2 Months | Ksh 2,730 Weekly |
| 1 Month | Ksh 5,100 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| Main Camera | 64MP |
| Front Camera | 10MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Galaxy S Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy S20 Plus 5G (128GB/8GB; 64MP Quad Camera; 4500mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A07 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,000 – KSh 4,500Price range: KSh 4,000 through KSh 4,500
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A26 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 13,000 – KSh 15,000Price range: KSh 13,000 through KSh 15,000
-13%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.