Galaxy S21 Plus 5G (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4800mAh - Certified Renewed)
KSh 9,500 Original price was: KSh 9,500.KSh 8,500Current price is: KSh 8,500.
Galaxy S22 Ultra (256GB/12GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 24,000 Original price was: KSh 24,000.KSh 22,700Current price is: KSh 22,700.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)
KSh 12,500 Original price was: KSh 12,500.KSh 11,000Current price is: KSh 11,000.
| Display | 6.8 inches, 1440 x 3200 Pixels |
| Camera | 108MP + 10MP + 10MP + 12MP |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5,000mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 15; One UI 6.1 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 11,000; followed by easy installments of Ksh 1,420 weekly for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Galaxy S21 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP + 10MP + 12MP + 10MP |
| Video Recording | 8K UHD (7680 × 4320) @24fps 4K @30/60fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 108MP wide, f/1.8, PDAF, OIS 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV, Dual Pixel AF 10MP telephoto, f/2.4, OIS, 3x optical zoom 10MP periscope telephoto, f/4.9, OIS, 10x optical zoom Laser AF sensor Up to 100x Space Zoom LED flash |
| Front Camera | 40MP F2.2 |
| Front Camera Features | Auto Focus PDAF, 80° FOV |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.8 inches |
| Resolution | 3200 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 515 ppi |
| Display Features | Infinity-O design HDR10+ certified Adaptive 120Hz refresh rate (10–120Hz) Eye Comfort Shield 1500 nits Peak Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Features | Non-removable battery Up to 18 hours LTE internet usage Up to 18 hours Wi-Fi internet usage Up to 22 hours video playback Up to 81 hours audio playback Up to 41 hours 4G LTE talk time Fast Wireless Charging 2.0 USB Power Delivery 3.0 (PPS) fast charging AFC and QC 2.0 compatible WPC wireless charging certified Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, One UI 6.1 |
| Processor | 2.9 GHz Octa-core 5nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM Up to 1.2Gbps Download Up to 1.2Gbps Upload Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.0 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.1 x 75.6 x 8.9 mm |
| Body | Glass front (Gorilla Glass 6) Glass back (Gorilla Glass 6) Aluminum frame |
| Weight | 227 g |
| Colors | Cosmic Black Cosmic Gray Cloud Blue |
| In the Box | Galaxy S21 Ultra handset |
| Other Names | Samsung S21 Ultra S21 Ultra Samsung Galaxy S21 Ultra |
| Availability | Available since January 2021 |
Galaxy S21 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 11,000 |
| 12 Months | Ksh 1,420 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,800 Weekly |
| 6 Months | Ksh 2,460 Weekly |
| 3 Months | Ksh 4,640 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 19,800 |
| 6 Months | Ksh 1,670 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,020 Weekly |
| 2 Months | Ksh 4,210 Weekly |
| 1 Month | Ksh 7,880 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 108MP |
| Front Camera | 40MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Galaxy S Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A07 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,000 – KSh 4,500Price range: KSh 4,000 through KSh 4,500
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A26 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 13,000 – KSh 15,000Price range: KSh 13,000 through KSh 15,000
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.