Tecno Camon 40 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 8,500 Original price was: KSh 8,500.KSh 7,700Current price is: KSh 7,700.
Samsung A07 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,000 – KSh 4,500Price range: KSh 4,000 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Note 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5200mAh)
KSh 7,400 Original price was: KSh 7,400.KSh 7,000Current price is: KSh 7,000.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
| Deposit | Ksh 7,000 |
| Installments | Ksh 165 Daily |
Out of stock
Category: Infinix
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix Note 50 Pro (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 7,000; followed by installments of Ksh 165 Daily for one year.

Infinix Note 50 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 8MP F2.2 Samsung GN5 Sensor OIS Night Master |
| Video Recording | 2K 30fps 1080P 60fps 1080P 30fps 720P 30fps |
| Rear Camera Features | 50MP Wide / PDAF / OIS 8MP 112° FOV Ultrawide Night / Portrait Panorama / HDR / Bokeh Dual LED Flash 2X Lossless Zoom Double Tap Camera Launch Bio-Active Halo AI Lighting |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | HDR /AI Beauty Face Unlock Full HD 30fps Infinix AI RAW Algorithm |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 144Hz Refresh Rate 1300 Nits Peak Brightness Always-on Display Up to 180Hz Touch Sampling Rate 100% DCI-P3 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5200mAh Li-ion |
| Battery Features | 90W Fast Charging 30W Fast Wireless Charging 10W Reverse Wired Charging Reverse Wireless Charging Bypass Charging Up to 100% in 38 Min – Wired 2.2hrs Gaming 3.8hrs Video Streaming Cheetah X2 Power Management 6 Years + Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HiOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Hi-Res Audio Up to 2 Major Android Upgrades Up to 38 Months Security Updates Hi-Res Wireless Audio Aerospace-grade Aluminum Frame RGB Notification Light |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB TYPE-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Compass Ambient Light Proximity Gyro Heart Rate SpO2 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.3 x 74.4 x 7.3 mm |
| Body | Metal Frame Ultra-Resilient Armor Alloy Metal Quad-Curved Design Metallic Camera Lens Protection Shock Absorb Architecture VC Cooling System |
| Weight | 198 g |
| Colors | Enchanted Purple Racing Edition Titanium Grey Shadow Black |
| In the Box | Infinix Note 50 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejector Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 33,800 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 7,000 Deposit Installments of Ksh 165 Daily |
| Availability | Available since March 2025 |
Additional information
| Main Camera | 50MP |
|---|---|
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix Note Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Note 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
-14%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.