Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Smart 9 HD (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,400 Original price was: KSh 2,400.KSh 2,200Current price is: KSh 2,200.
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + Auxiliary Lens |
| Memory | 64GB Storage, 3GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14 (Go Edition), XOS 14 |
| Deposit | Ksh 2,200 |
| Installments | Ksh 60 Daily |
Out of stock
Category: Infinix
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Infinix Smart 9 HD (64GB/3GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,200; followed by installments of Ksh 60 Daily for one year.

Infinix Smart 9 HD Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F1.9 + AI Lens |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080) @30fps |
| Rear Camera Features | Panorama AI Scene Recognition HDR LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 500 Nits Peak Brightness Dynamic Bar 90.2% Screen to Body Ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po Non-Removable |
| Battery Features | 10W Standard Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14; One UI 6.1 2 Major Android Upgrades |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio |
| GPU | Mali-G57 MC1 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Light Sensor, Virtual Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 168.0 x 77.8 x 8.8 mm |
| Body | Plastic Body Rounded Edges |
| Weight | 194 g |
| Colors | Metallic Black Neo Titanium Mint Green Coral Gold |
| In the Box | Infinix Smart 9 HD Handset Quick Start Guide USC Type-C Cable SIM Eject Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 11,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 2,200 Deposit Installments of Ksh 60 Daily |
| Availability | Available since November 2024 |
Additional information
| Main Camera | 13MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 64GB |
| RAM | 3GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Smart Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Smart 9 HD (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.