Realme C75x (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5600mAh)
KSh 6,800 Original price was: KSh 6,800.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 9,400 Original price was: KSh 9,400.KSh 8,600Current price is: KSh 8,600.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel City 100 (128GB/6GB; 13MP Camera; 5200mAh)
KSh 2,800 Original price was: KSh 2,800.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP |
| Storage | 256GB/128GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB/6GB LPDDR4X |
| Battery | 5,200mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
Category: Itel
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Itel City 100 (128GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,500; followed by installments of Ksh 65 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Itel City 100 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP |
| Video Recording | 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | HDR Portrait Panorama LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB / 4GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB / 128GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness 83% NTSC Color Gamut 1500:1 Contrast Ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5,200mAh |
| Battery Features | 18W Fast Charging Up to 69.84h Music Playback Up to 20.69h Video Playback 171 min Talktime with 5% Charge AI Charging Protection |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Itel OS 14.5 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Drop Resistance – Up to 1.5m Dynamic Bar 2.0 Infrared Remote Control Smart CPU Management |
| AI Features | AI Inage Generator Hi Translate AI Writing Gesture Call Controls AI Text Extraction AI Image Conversion Aivana 3.0 + Deep seek One Press AI Access |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Mag Snap-on Bluetooth Speaker |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm |
| Weight | 185g |
| Colors | Navy Blue Pure Titanium Fairy Purple |
| In the Box | Itel City 100 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card Phone Cover |
| Other Names | City 100 |
| Model Number | C671L |
| Availability | Available since April 2025 |
Itel City 100 Payment Plans
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 65 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 84 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 102 Daily |
| VIP Option | |
| Deposit | Ksh 4,445 |
| 12 Months Plan | Ksh 59 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 68 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 80 Daily |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Deposit | Under Ksh 4k |
| Battery | 5200mAh |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Series | Itel City Series |
| Operating System | Android 14 |
| Main Camera | 13MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 8MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel City 100 (128GB/6GB; 13MP Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.