Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 9,400 Original price was: KSh 9,400.KSh 8,600Current price is: KSh 8,600.
Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 – KSh 2,800Price range: KSh 2,500 through KSh 2,800
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo A5 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5800mAh)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,600Current price is: KSh 6,600.
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1604 Pixels |
| Processor | 2.1 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 8GB RAM |
| Battery | 5,800mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | Ksh 6,600 |
| Installments | Ksh 155 Daily |
Out of stock
Category: Oppo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Oppo A5 Pro (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,600; followed by installments of Ksh 155 Daily for one year.

Oppo A5 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 1080P@30fps, 720P@30fps Video zoom: 1080P@30fps, 720P@30fps Slo-mo: 720P@120fps Time-lapse: 1080P@30fps Dual-view video: 720P@30fps |
| Rear Camera Features | Wide angle: 50MP F1.8; FOV 76°; 5P lens; AF supported Monochrome: 2 MP F2.4; FOV 89°; 3P lens Portrait, Night, PRO Panorama, Slo-mo Dual-view video Time-lapse HI-RES Google Lens LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0, FOV 80°; 4P lens |
| Front Camera Features | Portrait, Night Panorama Time-lapse Sticker Screen Fill Light HI-RES Retouch 1080P@30fps, 720P@30fps Time-lapse: 1080P@30fps Dual-view video: 720P@30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Expanded RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1604 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Vivid mode: 84% DCI-P3 Natural mode: 98% sRGB Up to 90Hz Touch Sampling Rate 89.9% Screen Ratio AGC DT-Star D+ Corning Gorilla Glass 7i |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5800mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W SUPERVOOC Charging 1-50% Charge in 35 Minutes Up to 17Hrs Video Playback 36Hrs Talktime PD fast charging protocols |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 ColorOS 15 |
| Processor | 2.1 GHz Octa-core (11nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | IP69 Dust and Water Resistant Up to 1.5m for 30 Min 80°C Hot Water Splashes MIL-STD-810H Compliant 48-Month Fluency 360° Surround Antenna |
| AI Features | AI Portrait Retouching AI GameBoost + VC cooling AI LinkBoost AI Eraser 2.0 AI Reflection Remover AI Unblur Creative AI Suite AI Photo Studio AI Assistant for Documents AI Assistant for Notes |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 2.4G Wi-Fi 5G Wi-Fi 5 (802.11ac) 802.11b/g/a/n WLAN Display WLAN tethering |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou GPS GLONASS Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, Low Energy |
| Earjack | Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers 300% Volume Boost |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.82 x 75.53 x 7.86 mm |
| Body | Glass Front Vegan Leather Back Military-Grade Shock Resistance 160% shatter-resistant glass Aluminium Motherboard Cover |
| Weight | 194g (Mocha Brown) 195g (Olive Green) |
| Colors | Mocha Brown Olive Green |
| In the Box | Oppo A5 Pro Handset Charger USB Data Cable SIM Ejector Tool Quick Guide Safety Guide Protective Case |
| Model Number | CPH2695 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 26,300 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 6,600 Deposit Installments of Ksh 155 Daily |
| Availability | Available since March 2025 |
Additional information
| Series | Oppo A Series |
|---|---|
| Operating System | Android 15 |
| RAM | 8GB |
| Network | 4G |
| Main Camera | 50MP |
| Battery | 5800mAh |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Internal Storage | 256GB |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Front Camera | 8MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A5 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5800mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
-5% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.