Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 4,500 – KSh 5,100Price range: KSh 4,500 through KSh 5,100
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 6,400 – KSh 8,000Price range: KSh 6,400 through KSh 8,000
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 200MP F1.7 + 8MP F2.2 |
| Storage | 512GB/256GB UFS 2.2 |
| RAM | 12GB/8GB LPDDR4X |
| Battery | 6,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS 2 |
Category: Redmi
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 8,000; followed by installments of Ksh 240 Daily for one year. The 256GB/8GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 6,400 followed by installments of Ksh 195 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Redmi Note 15 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 200MP F1.7 + 8MP F2.2 |
| Video Recording | 1080p at 30/60fps 720p at 30fps |
| Rear Camera Features | 200MP main rear camera OIS for sharper photos and steadier video f/1.7 wide aperture for better low-light photos 16-in-1 pixel binning for brighter images Large 1/1.4″ camera sensor 7P high-quality lens 8MP Ultra-Wide camera for wider shots f/2.2 Ultra-Wide lens |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | Large 1/3.6″ sensor for better light capture f/2.2 aperture for brighter selfies 4P lens for clearer image quality Front video recording 1080p at 30fps Front video recording 720p at 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 512GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.77 Inches Curved |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Display Features | Refresh rate: Up to 120Hz Touch sampling rate: 240Hz Peak brightness: 3200 nits Typical brightness: 800 nits Colour depth: 12-bit Contrast ratio: 8,000,000:1 Colour gamut: DCI-P3 wide colour Sunlight display: Supported Reading mode: Supported PWM dimming: 3840Hz Brightness adjustment: 16,000 levels Low blue light: TÜV Rheinland certified (hardware) Circadian friendly: TÜV Rheinland certified Flicker free: TÜV Rheinland certified Wet Touch Technology 2.0 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh, Silicon-Carbon |
| Battery Features | 45W turbo charging 18W reverse charging 45W In-box charger 6-year long-life battery Up to 2 days Battery life Up to 25 hours Video playback Up to 55 hours Talktime |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G200-Ultra |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP65 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio 6 years of security updates Multifunctional NFC IR Blaster |
| AI Erase Pro AI Remove Reflection AI Image Expansion AI Sky AI Bokeh AI Image Enhancement AI Beautify AI Film Circle to Search with Google Google Gemini | |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) Dual standby |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS: L1 A-GPS supplementary positioning GLONASS: G1 BDS: B1I Galileo E1 Electronic compass Wireless network Data network Sensor Assisted Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Headphone Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Accelerometer Electronic compass IR blaster Gyroscope Z-axis linear vibration motor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.22 x 76.29 x 7.96 mm |
| Body | Corning Gorilla Glass Victus 2 Reinforced front panel High-strength motherboard Reinforced mid-frame One-touch speaker water and dust removal |
| Weight | 195 g |
| Colors | Black Glacier Blue Titanium Color |
| In the Box | REDMI Note 15 Pro Handset Adapter USB Type-C Cable SIM Eject Tool Protective Case Quick Start Guide Warranty Card |
| Other Names | Note 15 Pro |
| Availability | Available since January 2026 |
Redmi Note 15 Pro Payment Plans
| Redmi Note 15 Pro 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 6,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 195 Daily |
| Redmi Note 15 Pro 512GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 8,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 240 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 200MP |
| Front Camera | 32MP |
| Storage | 256GB, 512GB |
| RAM | 12GB, 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Redmi Note Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Display Type | Curved Display |
| Color | Black, Blue, Titanium |
Reviews (0)
Be the first to review “Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.