Tecno MegaPad SE (256GB/8GB; 8MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 5,600 Original price was: KSh 5,600.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 6,400 – KSh 8,000Price range: KSh 6,400 through KSh 8,000
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 4,500 – KSh 5,100Price range: KSh 4,500 through KSh 5,100
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Storage | 256GB/128GB UFS 2.2 |
| RAM | 8GB/6GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS |
Category: Redmi
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Redmi Note 15 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,100; followed by installments of Ksh 160 Daily for one year. The 128GB/6GB is also available, at a deposit of Ksh 4,500 and installments of Ksh 145 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Redmi Note 15 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP F1.7 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 1080p at 60fps 1080p at 30fps 720p at 30fps |
| Rear Camera Features | 108MP Wide / PDAF 2MP Macro 2MP Depth Night / AI Portrait HDR / Panorama LED Flash |
| Front Camera | 20MP F2.2 |
| Front Camera Features | HDR / Panorama AI Beauty Face Unlock 1080p at 30fps 720p at 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB / 6GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB / 128GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.77 Inches |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Display Features | Refresh rate: Up to 120Hz Touch sampling rate: 240Hz Peak brightness: 3200 nits Typical brightness: 800 nits Colour depth: 12-bit Contrast ratio: 8,000,000:1 Colour gamut: DCI-P3 wide colour Sunlight display: Supported Reading mode: Supported PWM dimming: 3840Hz Brightness adjustment: 16,000 levels Screen-to-body ratio: 93% Low blue light: TÜV Rheinland certified (hardware) Circadian friendly: TÜV Rheinland certified Flicker free: TÜV Rheinland certified |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-ion |
| Battery Features | 33W Turbo Charging 55% Charge in 40 Min 100% Charge in 77 Min 4Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 Ultra |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) Dual standby |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS: L1 A-GPS supplementary positioning GLONASS: G1 BDS: B1I Galileo E1 Electronic compass Wireless network Data network Sensor Assisted Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Headphone Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Accelerometer Electronic compass IR blaster Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.03 x 75.42 x 7.94 mm |
| Body | Aluminum Frame |
| Weight | 183.7 g |
| Colors | Black Glacier Blue Purple Forest Green |
| In the Box | REDMI Note 15 Handset Adapter USB Type-C Cable SIM Eject Tool Protective Case Quick Start Guide Warranty Card |
| Availability | Available since January 2026 |
Redmi Note 15 Payment Plans
| Redmi Note 15 128GB/6GB | |
| Deposit | Ksh 4,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 145 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 156 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 173 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 220 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 248 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 360 Daily |
| Redmi Note 15 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 5,100 |
| 12 Months Plan | Ksh 160 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 171 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 190 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 243 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 274 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 399 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 108MP |
| Front Camera | 20MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Redmi Note Series |
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
| Color | Black, Blue, Green, Purple |
| Display Type | Curved Display |
Reviews (0)
Be the first to review “Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
-9% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.