Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700.
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The new Tecno Camon 50 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,700; followed by installments of Ksh 180 Daily for one year.

Tecno Camon 50 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 8MP Sony LYTIA 700C Ultra Night Camera |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | 1/1.56″ large sensor size f/1.8 large aperture 23mm focal length OIS supported 8MP ultra-wide camera 14mm focal length 112° field of view f/2.2 aperture Advanced flashing system Flicker sensor AI Automatic Zoom Super Zoom support Best Time Capture 2.0 Live Photo mode |
| Front Camera | 32MP f/2.0 |
| Front Camera Features | 89-degree ultra-wide Face Unlock Multi-Focal Length Portrait AIGC Portrait 2.0 |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB + 8GB Extended |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Ultra-bright Always-on Display 94% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6,150mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 50% Charge in 23Min 100% Charge in 43Min 10.72hrs YouTube Streaming 5 Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, HiOS 16 5-year system update 3 Android generations upgrade |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G200 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | 60-Month Lag-free Guarantee IP69K/IP69/IP68 Water Resistance Dual Security System Super Cooling One-Tap Button |
| AI Features | AI Art Gallery AI LightMaster 2.0 AI-powered glare suppressor AI Glare Remover AI Shadow Remover PhotoSpace 3D AI video generation MindHub AI AI-Powered Health Assistant AI Toolkit Expansion New Ask Ela |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Electronic Compass Proximity Sensor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 162.37 x 77.17 x 7.53 mm |
| Body | Ultra Drop-resistant Body SGS 5-Star Drop-resistant Classic Side-axis Design |
| Weight | 177.2 g |
| Colors | Moonlight Black Malachite Green Nebula Titanium Fir Green Lavender Mist Mint Cream |
| In the Box | Tecno Camon 50 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| Model Number | CN5 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 128GB/8GB – Ksh 25,000 256GB/8GB – Ksh 29,500 |
| Availability | Available since February 2026 |
Tecno Camon 50 Payment Plans
| Camon 50 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 5,700 |
| 12 Months Plan | Ksh 180 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 223 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 280 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Tecno Camon Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Color | Fir Green, Lavender Mist, Malachite Green, Mint Cream, Moonlight Black, Nebula Titanium |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-17%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200Tecno Pop 10 Pro (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.