Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 – KSh 2,800Price range: KSh 2,500 through KSh 2,800
Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,900 Original price was: KSh 2,900.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Pop 10 Pro (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,600Current price is: KSh 2,600.
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, Go Edition |
| Deposit | Ksh 2,600 |
| Installments | Ksh 65 Daily |
Out of stock
Category: Tecno
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Tecno Pop 10 Pro (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,600, followed by easy installments of Ksh 65 daily for one year.

Tecno Pop 10 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP + 0.08MP |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | PDAF / Panorama Portrait / AI Beauty HDR / Bokeh Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB / 3GB |
| Storage | 128GB / 64GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Wet & Oily Touch Control |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 15W Fast Charging 101h Music Playback 80% Charge in 1.4hrs 31hrs talk time 19hrs YouTube Streaming |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Go Edition |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T615 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistance Dual Stereo Speakers DTS Audio 4 Years Lag Free Guarantee 4.5G Lighting Network |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G 300mbps download speeds |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 166 x 77 x 8 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Glittery White Startrail Black |
| In the Box | Tecno Pop 10 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 13,300 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 2,600 Deposit Installments of Ksh 65 Daily |
| Availability | Available since June 2025 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB |
|---|---|
| Battery | 5000mAh |
| Deposit | Under Ksh 4k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Front Camera | 8MP |
| Main Camera | 13MP |
| Network | 4G |
| Operating System | Android 14 |
| RAM | 4GB |
| Series | Tecno Pop Series |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Pop 10 Pro (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.