Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700.
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500 Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The new Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,300; followed by installments of Ksh 195 Daily for one year.

Tecno Camon 50 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | 50MP Sony ultra-clear main camera 1/1.56″ large sensor f/1.8 aperture, 23mm focal length 50MP 3x periscope telephoto camera 70mm focal length, f/2.4 aperture Up to 60x AI Super Zoom 8MP ultra-wide camera 14mm focal length, 112° FOV f/2.2 aperture OIS supported Super stable video support Advanced flashing system Flicker sensor Super Pixel AI processing Perfect Portrait mode |
| Front Camera | 32MP f/2.0 |
| Front Camera Features | 89-degree ultra-wide Face Unlock Multi-Focal Length Portrait AIGC Portrait 2.0 |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB + 8GB Extended |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches Curved |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Ultra-bright Always-on Display 94% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6,150mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 50% Charge in 23Min 100% Charge in 43Min 10.72hrs YouTube Streaming 5 Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, HiOS 16 5-year system update 3 Android generations upgrade |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G200 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | 60-Month Lag-free Guarantee IP69K/IP69/IP68 Water Resistance Dual Security System Super Cooling One-Tap Button |
| AI Features | AI Art Gallery AI LightMaster 2.0 AI-powered glare suppressor AI Glare Remover AI Shadow Remover PhotoSpace 3D AI video generation MindHub AI AI-Powered Health Assistant AI Toolkit Expansion New Ask Ela |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Electronic Compass Proximity Sensor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 162.37 x 77.17 x 7.53 mm |
| Body | Ultra Drop-resistant Body SGS 5-Star Drop-resistant Classic Side-axis Design |
| Weight | 177.2 g |
| Colors | Moonlight Black Malachite Green Nebula Titanium Fir Green Lavender Mist Ethereal Blue |
| In the Box | Tecno Camon 50 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| Model Number | CN5c |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | Ksh 34,000 |
| Availability | Available since February 2026 |
Tecno Camon 50 Pro Payment Plans
| Camon 50 Pro 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 6,300 |
| 12 Months Plan | Ksh 195 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 235 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 298 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Tecno Camon Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Color | Ethereal Blue, Fir Green, Lavender Mist, Malachite Green, Moonlight Black, Nebula Titanium |
| Display Type | Curved Display |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Camon 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 5,400 – KSh 6,200Price range: KSh 5,400 through KSh 6,200
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.