Samsung A56 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 19,500 – KSh 21,000Price range: KSh 19,500 through KSh 21,000
Tecno Camon 40 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 8,900 Original price was: KSh 8,900.KSh 8,500Current price is: KSh 8,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Camon 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,900 Original price was: KSh 6,900.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Category: Tecno
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Tecno Camon 40 (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 6,200; followed by installments of Ksh 145 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno Camon 40 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 8MP Sony LYT-700C Ultra Night Camera |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | 50MP PDAF / OIS 8MP Wide-angle One-Tap Flash Snap 1/1.56″ large sensor 2.0μm fused pixels Dual LED Flash Flicker Sensor |
| Front Camera | 32MP f/2.0 |
| Front Camera Features | 89-degree ultra-wide Face Unlock Multi-Focal Length Portrait AIGC Portrait 2.0 |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Ultra-bright Always-on Display 94% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 50% Charge in 23Min 100% Charge in 43Min 10.72hrs YouTube Streaming 5 Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HiOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | 60-Month Lag-free Guarantee IP66 Dust and Water Resistance Dual Security System Super Cooling One-Tap Button |
| AI Features | AI Circle to Search AI Eraser 2.0 / AI Perfect Face AI Sharpness Plus / AI Beauty AI Distortion Correction AI Image Extender / Ask Ella AI BestMoment Capture AI Call Noise Cancellation AI Call Translation AI Call Summary AI Auto Answer / AI Writing AI Translate / AI Toolkit AI Briefings |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Electronic Compass Proximity Sensor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.1 x 74.6 x 7.3 mm |
| Body | Ultra Drop-resistant Body SGS 5-Star Drop-resistant Classic Side-axis Design |
| Weight | 177.2 g |
| Colors | Galaxy Black Emerald Glow Green Glacier White Emerald Lake Green Sandy Titanium |
| In the Box | Tecno Camon 40 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| Model Number | CM5 |
| Availability | Available since March 2025 |
Tecno Camon 40 Payment Plans
| Deposit | Ksh 6,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 145 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 174 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 222 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 251 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 366 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| Battery | 5200mAh |
| RAM | 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Tecno Camon Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Camon 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.