Infinix Smart 20 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 3,500 Original price was: KSh 3,500.KSh 3,100Current price is: KSh 3,100.
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark Slim (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,700 Original price was: KSh 6,700.KSh 6,000Current price is: KSh 6,000.
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB; MicroSD Up to 1TB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Tecno Spark Slim (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,000; followed by installments of Ksh 145 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno Spark Slim Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + Auxiliary Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama HDR PDAF Dual LED Flash FlashSnap BestMoment Algorithm |
| Front Camera | 13MP f/2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1224 x 2720 Pixels (1.5k) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Display Features | 3D Curved Display 1.5k Resolution Gorilla Glass 7i Pro XDR 144Hz Refresh Rate 4500 Nits Brightness 1600 Nits HBM Brightness Wet-touch Responsive Display Low Blue Light (Hardware Solution) Certification |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5160mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging – Wired Up to 100% in 57 Min – Wired 10W Reverse Charging – Wired Bypass Charging 2,000 Charge Cycles |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 HiOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G200 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Splash Resistant Up to 2m Drop Resistant Freelink Calls without Signal Wi-Fi Gaming Antenna Design Super Wi-Fi 2.0 Technology 5 Years Lag-free Guarantee |
| AI Features | AI Imaging AI RAW Domain Algorithm AI Call Noise Cancellation AI Call Translation AI Mosaic AI STUDIO AI Eraser 2.0 AI Image Extender AI Sharpness Plus Circle to Search Ask Ella AI Writing AI Translate |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio Hi-Res Audio Hi-Res Wireless Audio 24-bit Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 5.9 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Plastic Frame Slim and lightweight design 6.5 mm thin |
| Weight | 156 g |
| Colors | Cool Black Slim White |
| In the Box | Tecno Spark Slim Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger / Sim Ejector Warranty Card |
| Other Names | Spark Slim |
| Model Number | KM7k |
| Availability | Available since September 2025 |
Tecno Spark Slim Payment Plans
| Deposit | Ksh 6,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 145 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 174 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 218 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 13MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Display Type | Curved Display |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark Slim (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
-12% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
-17% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.