Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,700; followed by easy installments of Ksh 205 daily for one year. The 4G variant is also available at a deposit of Ksh 5,500 and installments of Ksh 170 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Vivo V60 Lite 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 Sony IMX882 Camera |
| Video Recording | 1080p @30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | 50MP PDAF 2x Zoom 8MP 120-degree Ultrawide Panorama / Portrait Night / HDR / Pro Ring-LED Flash / Aura Light AI Photo Enhance |
| Front Camera | 32MP F2.5 |
| Front Camera Features | Face Unlock HDR AI Image Studio |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB / 8GB LPDDR4X up to 12GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.77 inches |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 3000 Nits Peak Brightness 105% DCI-P3 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Si/C |
| Battery Features | 90W Super Fast Charging 6W Reverse Wired Charging 1-50% in 23 Minutes 1-100% in 52 Minutes Up to 27.4 Video Playback |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| Processor | 2.5 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7360-Turbo |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP65 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers Shock Resistant MIL-STD-810H Compliant |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| Wi-Fi | Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / BDS / GALILEO GLONASS / QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | 3,5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display (Optical) |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Proximity Compass Gyro |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.77 × 76.28 × 7.59 mm (Elegant Black) 163.77 × 76.28 × 7.69 mm (Pop Pink) |
| Body | Glass Front Plastic Composite Back Plastic Frame |
| Weight | 194 g |
| Colors | Pop Pink Elegant Black |
| In the Box | Vivo V60 Lite 5G Handset USB Type-C Data Cable Charger / SIM Ejector Guide / Warranty Card Protective Film (applied) |
| Availability | Available since September 2025 |
Vivo V60 Lite Payment Plans
| V60 Lite 5G 256GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 6,700 |
| 12 Months Plan | Ksh 205 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 220 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 245 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 314 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 355 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 521 Daily |
| V60 Lite 4G 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 5,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 170 Daily |
| 9 Months | Ksh 203 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 259 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 428 Daily |
Additional information
| Storage | 256GB |
|---|---|
| RAM | 8GB |
| Network | 4G, 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo V Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Front Camera | 32MP |
| Main Camera | 50MP |
| Operating System | Android 15 |
| Color | Black, Pink |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-18% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-7% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.