Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 15,100 Original price was: KSh 15,100.KSh 14,000Current price is: KSh 14,000.
Samsung A16 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,500 – KSh 7,500Price range: KSh 6,500 through KSh 7,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y04 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 3,100 – KSh 3,300Price range: KSh 3,100 through KSh 3,300
| Display | 6.74 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP F2.2 + 0.08MP F3.0 |
| Memory | 128GB/64GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, FuntouchOS 14 |
| Deposit | 128GB – Ksh 3,300; 64GB – Ksh 3,100 |
| Installments | 128GB – Ksh 85 Daily; 64GB – Ksh 75 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Vivo Y04 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,300 and easy installments of Ksh 85 daily for one year. The 64GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 3,100 and installments of Ksh 75 daily.

Vivo Y04 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F2.2 + 0.08MP F3.0 |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | Panorama / LED Flash Portrait / Slo-mo AI Eraser / Live Photo Stylish Night Filters AI-Powered Precision AI Photo Enhance |
| Front Camera | 5MP F2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X 500MB RAM Saver |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.74 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | LCD Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 70% NTSC Colour Gamut Capacitive multi-touch 570 nits Peak Brightness Capacitive multi-touch Wet Touch Responsive TÜV Low Blue Light technology |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5500mAh Li-ion BlueVolt battery |
| Battery Features | 15W Fast Charging 5-Year Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Funtouch OS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T7225 |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
| Platform Features | IP64 Dust & Splash Resistant Up to 4GB Virtual RAM 200% Volume Boost App Retainer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Proximity Sensor Motor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.30 × 76.95 × 8.19 mm |
| Body | Composite Plastic Back |
| Weight | 199 g |
| Colors | Jade Green Titanium Gold |
| In the Box | Vivo Y04 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Sim Ejecting Tool Warranty Card Protective Film (applied) Phone Charger |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 17,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 3,300 Deposit Installments of Ksh 85 Daily |
| Availability | Available since March 2025 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Battery | 5500mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo Y Series |
| Operating System | Android 14 |
| Deposit | Under Ksh 4k |
| Main Camera | 13MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y04 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-9%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V50 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.