Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
Samsung A16 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,500 – KSh 7,500Price range: KSh 6,500 through KSh 7,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y04 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
| Display | 6.74 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP F2.2 + 0.08MP F3.0 |
| Storage | 128GB/64GB eMMC 5.1 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 5,500mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, FuntouchOS 14 |
Category: Vivo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Vivo Y04 (64GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,500 and easy installments of Ksh 80 daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Vivo Y04 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F2.2 + 0.08MP F3.0 |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | Panorama / LED Flash Portrait / Slo-mo AI Eraser / Live Photo Stylish Night Filters AI-Powered Precision AI Photo Enhance |
| Front Camera | 5MP F2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X 500MB RAM Saver |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.74 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | LCD Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 70% NTSC Colour Gamut Capacitive multi-touch 570 nits Peak Brightness Capacitive multi-touch Wet Touch Responsive TÜV Low Blue Light technology |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5500mAh Li-ion BlueVolt battery |
| Battery Features | 15W Fast Charging 5-Year Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Funtouch OS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T7225 |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
| Platform Features | IP64 Dust & Splash Resistant Up to 4GB Virtual RAM 200% Volume Boost App Retainer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Proximity Sensor Motor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.30 × 76.95 × 8.19 mm |
| Body | Composite Plastic Back |
| Weight | 199 g |
| Colors | Jade Green Titanium Gold |
| In the Box | Vivo Y04 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Sim Ejecting Tool Warranty Card Protective Film (applied) Phone Charger |
| Availability | Available since March 2025 |
Vivo Y04 Payment Plans
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 80 Daily |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Battery | 5500mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo Y Series |
| Operating System | Android 14 |
| Deposit | Under Ksh 4k |
| Main Camera | 13MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y04 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
-18% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-7% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.