Oppo A3 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5100mAh)
KSh 5,200 – KSh 6,600Price range: KSh 5,200 through KSh 6,600
Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,100 Original price was: KSh 3,100.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark 30 (256GB/8GB; 64MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,900 – KSh 4,300Price range: KSh 3,900 through KSh 4,300
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2460 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 64MP + AI Lens |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, HiOS 14 |
| Deposit | 256GB- Ksh 4,400; 128GB – Ksh 3,900 |
| Installments | 256GB – Ksh 105 Daily; 128GB – Ksh 95 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Tecno Spark 30 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,400; followed by installments of Ksh 105 Daily for one year. Additionally, the 128GB/8GB configuration is available at a deposit of Ksh 3,900 and installments of Ksh 95 daily.

Tecno Spark 30 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 64MP + AI Lens SONY IMX682 Camera |
| Video Recording | 2K 30fps Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama HDR PDAF Quad LED Flash |
| Front Camera | 13MP |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 Pixels (FHD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 800 Nits Peak Brightness Wet-touch Responsive |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 18W Fast Charging 4years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, HiOS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G91 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio 5years Lag-free Performance |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.8 x 75.5 x 8.5 mm |
| Body | Glass front Plastic frame Eeco leather back |
| Weight | 195 g |
| Colors | Astral lce Stellar Shadow |
| In the Box | Tecno Spark 30 Handset Quick Start Guide USB Cable Charger Sim Eject Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 23,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 4,400 Deposit Installments of Ksh 105 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 64MP |
| Front Camera | 13MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark 30 (256GB/8GB; 64MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-17%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200Tecno Spark 40 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
Tecno Camon 40 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.