Tecno
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno MegaPad SE (256GB/8GB; 8MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 4,715 – KSh 5,612Price range: KSh 4,715 through KSh 5,612| Display | 11 Inches, 800 x 1280 Pixels |
| Camera | 8MP |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 8GB/4GB; 8GB Extended RAM |
| Battery | 7000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 40 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 5,400 – KSh 5,900Price range: KSh 5,400 through KSh 5,900| Display | 6.78 Inches Curved, 1224 x 2720 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | 256GB – Ksh 5,900; 128GB – Ksh 5,400 |
| Installments | 256GB – Ksh 140 Daily; 128GB – Ksh 130 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 4,200 |
| Installments | Ksh 105 Daily |
Tecno Spark 40 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | 256GB – Ksh 3,500; 128GB – Ksh 3,100 |
| Installments | 256GB – Ksh 90 Daily; 128GB – Ksh 80 |
Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Memory | 64GB Storage; 3GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, Go Edition |
| Deposit | Ksh 2,300 |
| Installments | Ksh 60 Daily |
Tecno Pop 10 Pro (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, Go Edition |
| Deposit | Ksh 2,600 |
| Installments | Ksh 65 Daily |
Tecno Camon 40 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches Curved, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 8,300 |
| Installments | Ksh 183 Daily |
Camon 40 Premier 5G (256GB/12GB; 50MP Triple Camera; 5100mAh)
| Display | 6.67 Inches Curved, 1260 x 2800 Pixels |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 50MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 5,100mAh, 70W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 13,616 |
| Installments | Ksh 283 Daily |
Tecno Camon 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 5,400 – KSh 6,200Price range: KSh 5,400 through KSh 6,200| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | 256GB – Ksh 6,200; 128GB – Ksh 5,400 |
| Installments | 256GB – Ksh 145 Daily; 128GB – Ksh 130 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Load more products
Loading...
Showing 1–12 of 18 resultsSorted by latest
Shop for the latest Tecno Phones such as Camon 40, Camon 40 Pro, Camon 30, Spark 30, Spark 30c, Camon 30s and Tecno Smart 9 on lipa pole pole.