Galaxy Note 20 (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4300mAh - Certified Renewed)
KSh 8,500 Original price was: KSh 8,500.KSh 8,000Current price is: KSh 8,000.
Samsung A42 5G (128GB/6GB; 48MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 6,700 Original price was: KSh 6,700.KSh 5,600Current price is: KSh 5,600.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh – Certified Renewed)
KSh 13,800 Original price was: KSh 13,800.KSh 12,500Current price is: KSh 12,500.
| Display | 6.9 inches, 1440 x 3088 pixels |
| Camera | 108MP + 12MP + 12MP triple |
| Storage | 128GB/256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 4,500mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 13, OneUI 5 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 11,900; followed by easy installments of Ksh 1,540 weekly for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Galaxy Note 20 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108.0 MP + 12.0 MP + 12.0 MP |
| Video Recording | 8K UHD video (7680 × 4320) at 24fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 108MP wide, f/1.8, PDAF, OIS 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 12MP telephoto, f/3.0, 5x optical zoom Laser AF sensor Up to 50x digital zoom Rear flash |
| Front Camera | 10MP F2.2 |
| Front Camera Features | 10MP selfie camera, f/2.2 1.22µm pixel size 80° field of view Dual Pixel Auto Focus |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.9 inches |
| Resolution | 3088 x 1440 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 496 ppi |
| Display Features | Infinity-O Display design HDR10+ certified 120Hz refresh rate Near bezel-less full-frontal screen |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Battery Features | Up to 15 hours LTE internet usage Up to 15 hours Wi-Fi internet usage Up to 23 hours video playback Up to 103 hours audio playback Up to 35 hours 4G LTE talk time Non-removable battery Fast Wireless Charging 2.0 USB Power Delivery 3.0 (PPS) fast charging Compatible with AFC and QC 2.0 WPC certified wireless charging Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 13, One UI 5 |
| Processor | 3.0 GHz Octa-core 7nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | Samsung Wireless DeX ANT+ IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus 26ms latency |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Single SIM: Nano SIM + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 Dual-band Wi-Fi Direct |
| S-Pen | Bluetooth-enabled S Pen Lithium Titanate battery Up to 24 hours standby time 4096 pressure levels 0.7mm pen tip diameter Up to 10m Bluetooth control range IP68 water and dust resistant Stylus writing works without battery power |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos support Hybrid 2-way dynamic earphones UHQ 32-bit audio playback DSD64 / DSD128 support Supports MP3, AAC, FLAC, WAV and more Bluetooth Dual Audio support Scalable Codec support High AOP microphone for clearer recording |
| Video | Supports MP4, MKV, AVI, FLV and more Smart View screen mirroring 1080p @30fps DisplayPort over USB-C Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @60fps |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Hall Sensor Light Sensor Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Body | Gorilla Glass Victus+ Back Plastic Frame |
| Weight | 208 g |
| Colors | Mystic Gray Mystic Green Mystic Bronze |
| In the Box | Galaxy Note 20 Ultra handset Data Cable (USB C-to-C) Sim Eject Tool |
| Other Names | Samsung Note 20 Ultra Note 20 Ultra 5G |
| Availability | Available since August 2020 |
Galaxy Note 20 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 11,900 |
| 12 Months | Ksh 1,540 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,950 Weekly |
| 6 Months | Ksh 2,670 Weekly |
| 3 Months | Ksh 5,040 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 21,500 |
| 6 Months | Ksh 1,810 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,270 Weekly |
| 2 Months | Ksh 4,560 Weekly |
| 1 Month | Ksh 8,530 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| Main Camera | 108MP |
| Front Camera | 10MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Samsung Note Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-6%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A36 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 15,500 – KSh 18,000Price range: KSh 15,500 through KSh 18,000
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.