Tecno Spark 30 (256GB/8GB; 64MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,900 – KSh 4,300Price range: KSh 3,900 through KSh 4,300
Infinix Smart 9 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,700 Original price was: KSh 2,700.KSh 2,400Current price is: KSh 2,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,100 Original price was: KSh 3,100.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 48MP F1.8 + Auxiliary Lens |
| Memory | 128GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14.5 |
| Deposit | Ksh 2,800 |
| Installments | Ksh 70 Daily |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Infinix Hot 50i (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,800; followed by installments of Ksh 70 Daily for one year.

Infinix Hot 50i Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 48MP F1.8 + Auxiliary Lens |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Night Bokeh Panorama Portrait HDR Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Night Portrait AI Beauty Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB LPDDR4X 6GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 500 Nits Peak Brightness Always-on Display Wet-touch Responsive |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 18W Fast Charging Reverse Wired Charging Bypass Charging Up to 11.9hrs Video Playback Up to 9.5hrs Gaming Up to 14.2hrs WhatsApp Up to 11.9hrs Tiktok Streaming 48-Month Performance TÜV Fluency |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, XOS 14.5 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio AI Text Optimize Powerful 5m LED Flashlight |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.7 x 77.1 x 8.1 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Punch-Hole Display with Dynamic Bar |
| Weight | 184 g |
| Colors | Titanium Grey Sleek Black Sage Green |
| In the Box | Infinix Hot 50i Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Hot 50i |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 14,600 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 2,800 Deposit Installments of Ksh 70 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Main Camera | 48MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 6GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Hot Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-5%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 2,900 – KSh 3,400Price range: KSh 2,900 through KSh 3,400
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.